Selecție spaniolă Nu a dat nicio opțiune niciun fel de surpriză, a câștigat, a triumfat și l-a convins pe Modavia într-un meci de la faza de calificare până la Fotbal Eurocup Anglia 2022, disputat pe stadionul Zimbru (Chișinău), când s-a impus cu 0-9, care este plasat singur lider al grupei D.

două goluri

Cei din Jorge Vilda au ieșit bine conștienți că principala problemă ar putea fi încrederea. Și, desigur, acest lucru nu s-a întâmplat, așa cum demonstrează primele două goluri cu doar nouă minute jucate.

Și este faptul că apărarea modava a găsit un rival care joacă cu o viteză foarte diferită de cea obișnuită. Ceva pe care l-au observat nu numai în centrul terenului, ci și în zonă, incapabil să reducă sosirile lui Roșu.

Lucia Garcia în minutul 6, după o piesă de Runda Alba, Da Alexia putellas, până în centrul Marta Corredera, a dat acea liniște sufletească necesară atunci când vine vorba de a juca împotriva unei echipe inferioare și ghemuit în câmpul lor.

Apoi a fost mult timp pentru a recâștiga sentimentele după atât de mult timp fără a ne aduna împreună din cauza nenorocitei pandemii, într-o echipă care funcționează mai mult cu mentalitatea echipei, că vrei să faci ceva important și că după ce ai adăugat experiențe în trecut Cupa Mondială a Franței, a stabilit în programarea continentală din Anglia, doctoratul său ca o mare selecție.

Pauză și control

Viitorul meciului, după cele două goluri timpurii, însemna minute pentru a combina, încerca și bucura împotriva unui adversar care nu a oferit nicio problemă, cu jucători amatori care s-au mulțumit să se potrivească cu mai puține goluri, cu atât mai bine.

Aceeași superioritate a însemnat, de asemenea, că Spania a redus ritmul inițial al jocului, ceea ce a fost apreciat de moldovenii care au putut să respire câteva minute, până într-o altă călătorie de trupa lor din Alba Redondo, cu o trecere a morții pe care au făcut-o. nu mi-e dor. Mariona caldentey.

Și este că fiecare sosire în atacul spaniol a reprezentat momente de anxietate pentru moldoveni, care nu au reușit să stabilească notele, așa cum se vede în cel de-al patrulea gol, unde Jenni Beautiful a terminat cu o lovitură de cap solo în centrul perfect al lui Corredera, ceea ce însemna 0-4 când mai erau încă zece pentru pauză. Timp suficient pentru a merge la vestiar cu încă două goluri (0-6), al doilea din Lucia Garcia iar primul, după două pase decisive, de Runda Alba.

Recesiunea fizică

Viitorul jocului s-a schimbat puțin în continuare, cu excepția faptului că Moldova a învățat din unele dintre greșelile sale, mai ales în a-și ordona mai mult apărarea și în a se înrădăcina și mai mult în zona sa. Probleme care nu au fost obstacole pentru ca Spania să continue să adauge.

Caldentey a adăugat al doilea șut din afara zonei, în minutul 52, apoi Patri Guijarro adăugați opta după ce ridicați respingerea bățului la o respingere a Aitana Bonmati (m.74), deja într-o fază în care recesiunea fizică a moldovenilor a fost evidentă și, ca rezultat, a venit pedeapsa care a fost a noua pentru roșu și a treia pentru Caldentey.

Pe lângă faptul că s-a bucurat de jocul bun și de aspectul frumos pe care îl are această echipă, meciul a fost o reuniune după mai bine de șase luni fără să se poată reuni și confirmarea că această echipă va avea cu siguranță un loc în următorul Campionat European. Conduce grupa D cu 10 puncte, după 4 jocuri, cu trei victorii și un egal, când a vizitat Polonia, pe care încă nu a primit-o acasă.