Tehnologia de arbitraj video a intervenit pentru a colecta o mână controversată de la Héctor Herrera care s-a încheiat cu un gol împotriva Atlético Madrid.

fost

3 noiembrie 2020

Pentru a treia zi a Ligii Campionilor 2020/21, Atletico Madrid a fost implicat într - o nouă controversă cu VAR. A câștigat cu 1-0 în vizita sa la Lokomotiv, dar o mână de Hector Herrera în cadrul discuțiilor din zonă. După ce a verificat tehnologia, arbitrul a taxat penal iar echipa rusă a remizat cu 1-1 după primele 45 de minute. Această zonă este alcătuită și din Bayern München și RB Salzburg.

Meci

Atletico Madrid A aterizat în Rusia cu scopul de a obține o victorie care îl lasă mai bine în grupa A din Liga Campionilor. Dar a găsit un Lokomotiv care i-a stat în picioare și i-a complicat jocul. În ciuda acestui fapt, echipa vizitată a propus și a avut cele mai clare situații. O victorie l-ar lăsa mai bine profilat, gândindu-se la calificarea în optimi.

La 17 minute, José María Giménez a adus echipa lui Diego Simeone în avantaj cu o lovitură de cap aproape de poarta zonei. Cu toate acestea, câteva clipe mai târziu, a sosit controversa primei reprize. Un transport către zona „saltelei” a lovit mâna Hector Herrera, dar a dat senzația de impact asupra pieptului său și, revenind, lovindu-i brațul. Arbitrul a analizat jocul în VAR și a decis să valideze penalizarea pe care Miranchuk a schimbat-o pentru un gol.

În ciuda pretenției mexicanului, care a acordat o asistență bună pentru golul lui Giménez, scorul a fost 1-1. Atletico Madrid era disperat în căutarea unei noi cuceriri care să-l pună din nou în față. Și a fost foarte aproape: Ángel Correa a primit o pasă excelentă de la Luis Suárez și a făcut un șut violent care s-a prăbușit în transversală. Fără mai mult timp, s-au dus să se odihnească cu egalitate.