Atlético de Madrid și-a încheiat vizita la Moscova cu o remiză (1-1) pentru a înfrunta Lokomotiv într-un meci corespunzător celei de-a treia zile a grupei A din Liga Campionilor.

atlético

Fundașul central uruguayan José María Jiménez a avansat echipa saltelei cu o lovitură de cap pieptănată spre centru de pe aripa stângă a mexicanului Héctor Herrera (minutul 18).

Dar bucuria nu a durat mult pentru pictura Cholo Simeone. Șapte minute mai târziu, Lokomotiv a stabilit egalarea cu un penalty de Herrera însuși, după consultarea VAR, și a marcat de Anton Miranchuk (25 min).

Atlético, care a cunoscut o înfrângere (Bayern München), o victorie (Salzburg) și o remiză, rămâne pe locul doi în grupă cu 4 puncte, dar ar putea vedea liderul Bayern scăpând (6 puncte) dacă gigantul bavarez câștigă marți Salzburg austriac (15:00 din Ecuador).

Sub o temperatură de 8 ° C și cu prezența publicului în tribunele Stadion Lokomotiv, echipa locală, care a venit din trei înfrângeri consecutive între campionatul rus și Liga Campionilor, a început jocul încercând să iasă rapid la ghișeu, dar ultima trecere defectuoasă a condamnat încercările lor.

Micul premiu pentru Atleti

Atlético, mai dominator și mai ambițios pe tot parcursul celor 90 de minute, a abordat cu primejdie poarta apărată de Guilherme cu un șut al lui Saúl din afara zonei pe care portarul rus naționalizat brazilian l-a deviat într-un corner cu vârful mittenului.

În piesa ulterioară, José María Jiménez, care nu a avut timp să se întoarcă în spate, a pieptănat un centru bun de la Herrera în fundul plasei pentru a înscrie primul său gol în acest sezon în primul său joc în competiția europeană de top.

Mexicanul a provocat penalty-ul care însemna 1-1 când mingea i-a sărit de pe piept înainte de a-și atinge brațul. O acțiune controversată pentru care uruguayanul Luis Suárez a văzut galben după ce a protestat la arbitru în timp ce viziona jocul din VAR.

Satin și înșelându-l pe Jan Oblak, Miranchuk nu a iertat.

Nici acel obiectiv, nici moscovitul rece nu i-au răcit spiritele lui Atlético. Argentinianul Ángel Correa a încălzit bara transversală în minutul 31, iar Suárez, cu un voleu, a trimis mingea foarte în larg (41 min).

Dar cel mai periculos om din Atlético a fost vedeta portugheză Joao Felix. Tânărul era omniprezent în atacul saltelei.

Din cizmele sale a venit cea mai clară acțiune a meciului. Menino de Ouro a făcut mai multe tăieturi în zonă, centrată la stâlpul îndepărtat, iar de acolo, cu tot în favoarea lui, Suárez a finalizat corpul lui Guilherme cu capul. Pistolero nu a putut rupe o serie care este deja de 22 de jocuri consecutive fără a înscrie în competiția reginei departe de casă.

Vedeta portugheză a cerut încă o dată golul internațional rus în minutul 58 cu o mână dreaptă care s-a încheiat într-un corner și cu un alt cap deviat cu merit de cel mai bun om din echipa rusă (65 min).

În acel al doilea act, încercările locale au fost timide, cum ar fi șutul îndepărtat în fața fostului jucător al lui Sevilla Grzegorz Krychowiak (68 min).

Dar Atlético a continuat să încerce până la final, deși scorul nu s-a mișcat în al 72-lea meci al lui Simeone în Liga Campionilor în fața lui Atlético.

Ideea i-a cunoscut mai bine pe elevii unui Marko Nikolic care a ajuns să ceară timpul. (D)

Lăsați evaluarea acestor știri: Notă: Există o evaluare încorporată în această postare, vă rugăm să vizitați această postare pentru a o evalua.