Juniorul ceheginera și clubul murcian cadet feminin strălucesc în Campionatul Spaniol de Triatlon Sprint de la Banyoles

Ceheginera Laura Duran Morote și clubul Tritoni Murcia a strălucit în Campionatul Spaniei Sprint Triathlon Banyoles, la Gerona, cu o medalie de aur individual și încă un argint pentru echipe. Durán, care anul trecut a fost campion național de duatlon cadet, a urcat din nou pe vârful podiumului, de data aceasta într-o categorie superioară și în ciuda faptului că a fost în primul an în el. La rândul său, Tritones Murcia Sport Club, cu o echipă formată din Natalia Hidalgo, Paula Sánchez și Trinity Wales, încheiat în a doua piață cadet după Orașul Lugo.

laura

Durán, care a devenit una dintre cele mai puternice promisiuni din țară, s-a impus cu un timp de 1 oră, 2 minute și 28 de secunde, învingându-l pe galica Inés Castaño García în sprintul final (1h.02: 33) și aragoneza Marta Pintanel Raymundo (1h.02: 46). Murcianul a fost cel mai bun din Regiune acum o săptămână în Campionatul Spaniol de Triatlon pe Autonomii, care a avut loc la Badajoz. Acest sezon a câștigat, de asemenea Liga Regională de Duatlon, În plus față de a fi al șaselea la Junior National. Ceheginera aparține în prezent clubului Saltoki Trikideak.

Pe trofeu echipă cadet A sosit a doua medalie a zilei pentru regiune, de data aceasta din mâna lui Tritoni Murcia, care a devenit una dintre cele mai bune cariere. Natalia Hidalgo a fost cel mai bun triatlet al echipei la linia de sosire cu un loc nou, în timp ce Paula Sánchez a terminat unsprezecea într-o altă performanță remarcabilă. Trinity Wales a completat spectacolul cu un loc 25, care i-a adus clubului o meritabilă medalie de argint.

Mai mult, Alberto Sánchez Romero, de la Clubul de triatlon Caravaca, a căzut o singură secundă distanță de a urca pe podium în campionatul individual cadet, terminând pe locul patru. După cluburi, echipa caravaqueño a fost a șaptea.