Azulgranele, cu clasificarea în mână, obțin victoria cu două goluri de la Neymar și unul de la Luis Suárez

Știri salvate în profilul dvs.

întâlnește

Clarvederea lui Andrés Iniesta și Sergio Busquets și legătura letală a Luis Suarez, autor al unui scop și al Neymar, care a marcat încă două, l-a condus pe Barça la victorie împotriva lui Bate Borisov (3-0) asta îl lasă la porțile fazelor eliminatorii ale Ligii Campionilor.

Legate de

Iniesta a condus și Busquets a echilibrat. LO pereche de atacanți și-au arătat seria de goluri devastatoare. De când Messi a fost accidentat pe 26 septembrie, între Suárez și Neymar au marcat 17 din cele 20 de goluri marcate de Barça, nouă de uruguayan și opt de brazilian, în ligă și în Liga Campionilor.

Victoria catalanilor îi lasă la un triumf pentru a asigura nu doar trecerea la runda a doua, dar și primul loc în grupă, lucru care ar putea apărea în următorul joc împotriva romilor.

Totul a început cu un desen inovator de Luis Enrique, care a schimbat 4-3-3 obișnuitul cu un 4-4-2, cu Iniesta în calitate de jucător și Sergi Roberto în dreapta, deși acest pariu a avut doar 20 de minute de călătorie, timpul pe care l-a durat Ivan Rakitic pe teren.

Până atunci, ideea a funcționat. Barça a avut mingea, a apăsat foarte sus, a recuperat mingea lângă zona opusă și l-a avut pe Andrés Iniesta ca maestru de ceremonii și pe Sergi Busquets care a echilibrat echipa.

Neymar a mers în față din dreapta, iar Suárez a stabilit centralul lui Bate Borisov. Antrenorul Barça le-a dat odihnă lui Piqué și Alba, înlocuit de Vermaelen și Adriano, în timp ce Mascherano, sancționat în Liga, a revenit pe axa defensivă.

Dar Rănirea lui Rakitic -o problemă la vițelul potrivit - în minutul 20 totul s-a schimbat. Munir a intrat și Barça a revenit la desenul obișnuit, un 4-3-3.

Până atunci, Sergi Roberto era văzut foarte slab din dreapta, unde catalanii au găsit multă adâncime cu ștafetele cu Alves.

Un fault lansat de Neymar, în minutul 8, a fost prima abordare a Barça; și altul lansat de Stasevich și rezolvat de Ter Stegen, singurul de la Bate Borisov în toată prima jumătate.

Odată cu intrarea lui Munir, catalanii au avut mai multă prezență în atac. El a prelungit jocul în continuare pe dreapta, iar tânărul atacant a fost protagonist în cele mai bune ocazii ale echipei sale, cum ar fi când nu a putut închide o pasă excelentă a lui Suárez (min.25) lângă linia porții.

Munir a fost, de asemenea, decisiv în 1-0. A forțat penalizarea pe care Neymar a transformat-o cu noul său stil. Brazilianul joacă cu nervii portarului, fără să alerge, așteaptă mișcarea porții și așa l-a învins pe Chernik în minutul 30.

Înainte de pauză, catalanii puteau decide deja meciul. Adriano, după o pasă minunată a lui Neymar, a tras în poartă la ieșirea portarului în minutul 35 și, odată cu trecerea timpului, atacantul brazilian a tras peste transversală într-o altă mare ocazie.

Între timp, echipa din Belarus, surpriza grupului, și-a jucat cărțile neinhibate, bazat pe viteza lui Mozolevski și Gordeichuk, dar fără a ajunge clar.

Totul s-ar putea schimba, însă, în prima acțiune din a doua repriză. Într-o piesă a lui Adriano cu Stasevich în interiorul zonei locale, pretins ca o pedeapsă de către bieloruși.

Mai aproape a fost 2-0 într-un șut al lui Luis Suárez și o mare intervenție a lui Chernik (min.50), dar uruguayanul nu a iertat în acțiunea următoare, într-o contra a început de Busquets, continuată de Neymar și finalizată de Suárez (min.60).

Fără spaime, Barça își sporea dominația fără răspunsul rivalului. Cele ale lui Luis Enrique au fost plăcute cu un Busquets remarcabil și impulsul celor două puncte, care au fost din nou decisive.

Înainte de finalul meciului, Suárez și Neymar au făcut 3-0. Un contra a început de Sergi Roberto și o asistență a uruguayanului pentru ca brazilianul să închidă jocul în minutul 83. Înainte, Camp Nou era dedicat să tragă în timp ce juca, cu ovații, Iniesta și Busquets, care au purtat greutatea joc în medular și păreau deosebit.

3 - FC Barcelona: Ter Stegen; Alves, Mascherano, Vermaelen, Adriano; Busquets (Gumbau, min.75), Sergi Roberto, Iniesta (Bartra, m.68), Rakitic (Munir, min.20); Neymar și Luis Suárez.

0 - Bate Borisov: Chernik; Polyakov, Gayduchik, Milunovic, Mladenovic; Yablonski, Aleksandr Volodko (Nikolic, m.68); Stasevich, Gordeichuk, Maksim Volodko (Ríos, min.78); și Mozolevski (Hleb, min.61).

Obiective: 1-0, min.30: Neymar, din penalty. 2-0, m.60: Suárez. 3-0, min.83: Neymar.

Arbitru: István Vad (HUN). El le-a arătat carton galben lui Mladenovic (min.29), Mozolevski (min.44), Alves (min.51) și Nikolic (min.80).

Incidente: 68.502 de spectatori s-au adunat la Camp Nou, în meciul din a patra zi a fazei grupelor Campionilor, grupa E. Înainte de începerea meciului, majoritatea fanilor prezenți purtau steaguri stea. În cutie se afla, printre alții, președintele în funcție al Generalității, Artur Mas.