Echipa azulgrana a lăsat două puncte în feudul Sevilla și riscă conducerea LaLiga într-un duel dur și în care prima jumătate de oră a fost de culoare absolută Barça. Luis Suárez a revenit la titlu

Barcelona nu a trecut vineri vineri de egalitatea (0-0) împotriva Sevilla pe stadionul Ramón Sánchez Pizjuán și acest lucru pune în pericol conducerea sa în LaLiga Santander, pe care Real Madrid o urmărește în această a treizecea zi, în care încă mai are în așteptare duminică numirea sa în San Sebastián împotriva Real Sociedad.

remite

Barcelona a fost mai bun în prima jumătate de oră de joc, dar s-a blocat în fața porții rivale și Sevilla a început să controleze până la pauză, tot parte a celei de-a doua reprize și a știut să țină miza finală a vizitatorilor, care îi lasă trăiesc în lupta lor de a nu pierde pozițiile Ligii Campionilor.

Echipa Barça, în pulsul său particular cu Real Madrid în această treaptă finală a turneului pentru a decide campioana LaLiga Santander, a apărut pe stadionul Sevilla cu nevoia de a continua să adauge trei câte trei, astfel încât rivalul lor maxim să nu aibă opțiuni de luat îndepărtează poziția privilegiată.

Quiue Setién l-a luat de la început pe Luis Suárez, care a revenit la titlu cinci luni mai târziu după ce a depășit o accidentare și care a căutat să profite la maximum de raportul său cu Leo Messi.

Danezul Martin Braithwaine a fost celălalt sus, care l-a lăsat pe francezul Antonine Griezmann în schimb cu opțiunea de a fi una dintre acele cinci modificări care pot fi făcute acum la reluarea competiției după oprire din cauza pandemiei de coronavirus.

Julen Lopetegui, la rândul său, a pus echipa care îi dă cea mai mare încredere de când s-au disputat din nou meciurile și cu care a adăugat victoria în același scenariu împotriva Betis, cu brazilianul Fernando Reges în centrul terenului și argentinianul Lucas Ocampos, Munir El Haddadi și olandezul Luuk de Jong în frunte.

Sevilla a încercat să apese sus pentru ca adversarul să aibă dificultăți în a scoate mingea, dar Barça a vrut să facă același lucru pentru a matura ciocnirea în încrederea calității jucătorilor lor creativi.

Luis Suárez a încercat foarte curând, dar șutul său nu a avut probleme pentru portarul ceh Tomas Vaclík, deși echipa vizitatoare a câștigat întotdeauna pulsul în centrul terenului și a fost controlorul jocului împotriva unui adversar care avea puțin mingea în puterea lor.

În ciuda acestui fapt, centralul francez Jules Koudé, după o lovitură fixă, l-a pus în dificultate pe portarul german Marc-André Ter Stegen cu o minge scăzută care a ieșit ajustată pe un stâlp.

Aceasta a fost o acțiune izolată de localnici, deoarece Barcelona a hărțuit întotdeauna adversarul și a fost mult mai solvent în fața confuziei sevillistilor, printre care Koundé a fost din nou protagonist, acum prin eliminarea unei mingi care s-a strecurat după directul lui Messi. lovitura libera.

Golul a fost văzut aproape de partea echipei catalane, solvabil în apărare, dominând în centrul terenului și ca un ciocan de pilon în pătrunderi în zona locală, care l-a lăsat pe Lopetegui disperat pe bancă, care a avut repriza de hidratare pe jumătate o oră pentru a încerca să corectezi dispoziția ta.

Se părea că întreruperea jocului i-a oferit Sevillei un pic de aer pentru secțiunea finală a primei reprize, în care a avut deja mai multă prezență pe teren și a evitat mai mult pericol din partea rivalului înainte ca jucătorii să meargă la vestiare, nu fără mai întâi jucând într-o tangana după o împingere a lui Messi către centralul brazilian Diego Carlos.

În a doua repriză, Lopetegui i-a acordat intrarea argentinianului Éver Banega, astfel încât echipa sa să aibă o prezență mai mare în centrul terenului și se părea că formația andaluză a început această perioadă pe măsură ce prima s-a încheiat, dorind să fie protagonista,

Argentinianul Lucas Ocampos, într-o lovitură liberă rapidă a lui Jesús Navas, a avut cel mai clar pentru echipa sa la zece minute după repornire, dar Ter Stegen a evitat-o, la fel cum a apărut și el la scurt timp într-un șut al lui Munir El Hadddadi.

Catalanii au pierdut acum rolul principal și adversarul lor a văzut minutele trecând fără să treacă peste probleme înainte de poarta lor, unde Luis Suárez și Messi nu l-au văzut clar, dar localnicii nu au mers nici cu nerușinare la atac.

Mingea oprită a fost o resursă pentru vizitatori, Messi fiind un mare specialist și asta a fost suficient pentru ca Barcelona să-și recâștige dominația când a intrat ultimul sfert al timpului regulamentar și cu francezul Antoine Griezmann la sol.

Luis Suárez, în minutul 88, a avut o ocazie extraordinară de a înscrie 0-1, dar mingea a ajuns la mare, la fel s-a întâmplat la scurt timp și cu Reguilón, care a avut golul victoriei locale în cizme, deși a ratat șutul său în zonă . De acolo până la final, la cinci minute pentru final, fanii Barcelonei nu au putut găsi formula victoriei, iar conducerea este acum în detrimentul a ceea ce face duminică Real Madrid.