CEL Celta Vigo

FCK Krasnodar

VIGO (EFE) - Un gol al lui Claudio Beauvue în ultimul minut îi va permite Celtei de Vigo să apere un avantaj de un gol în Rusia după ce a învins Krasnodar cu 2-1, într-un meci în care echipa galiciană a dominat clar în prima repriză, dar în care victoria, după lipsa lui de pumn în atac, a fost în pericol în a doua jumătate.

krasnodar

Celta a reacționat ferm după lovitura pe care a primit-o în weekend împotriva Barcelonei (5-0) la Camp Nou. Echipa îndrăzneață, dominantă și obraznică cu care Berizzo este obișnuit și își dorește, a pus tânărul Pione Sisto pe aripa stângă. A fost un succes. Danezul a înnebunit cu carierele sale pe lângă Martynovich.

În extrema stângă au venit cele mai bune șanse ale cerescului în prima repriză în care au atins perfecțiunea. De la fiecare început al lui Sisto s-a născut o ocazie și aproape întotdeauna cu suedezul John Guidetti ca finisher. Nu trebuia decât să o facă bine, pentru că avea trei șanse foarte clare.

Cu un Krasnoder cântărit de pierderi - Kaboré, Kaleshin sau atacantul Smolov - Celta a dominat copleșitor cu fotbalul lor electric. A mutat rapid mingea și a căutat, din nou și din nou, aripile pentru a depăși apărarea rusă. Cabral cu o lovitură de cap (min.10) și Wass cu o lovitură liberă directă (min.24) au ridicat, de asemenea, fanii de pe loc.

Celta s-a simțit mult superior, dar nu a lovit. Înainte de pauză, Sisto, după o mare mișcare personală, și Aspas, cu un șut îndepărtat din față, au atins din nou poarta. Premiul a venit la patru minute în a doua jumătate: Wass, cu un șut puternic dintr-o lovitură liberă directă, l-a învins pe Kritsyuk, care a fost enervat de Guidetti cu gestul său de lovire a mingii (min. 49).

Dar echipa din Vigo a făcut o greșeală gravă. În loc să calmeze jocul și să-l forțeze pe Krasnodar să se întindă, el a permis ciocnirea să meargă înainte și înapoi, cu atacuri sălbatice și puțin control în mijlocul terenului. Și a plătit pentru asta. Podberyozkin a avertizat mai întâi cu o lovitură care a trecut în sus; apoi l-a pedepsit Claesson, care după un mare gest tehnic l-a învins pe Sergio Álvarez (min. 55).

Golul de egalitate a distrus momentan Celta, care a dispărut de pe teren, în principal din cauza incapacității sale de a intra în posesia mingii. Și rana lui ar putea fi mărită, deoarece Ramírez a atins 1-2 cu o lovitură transversală în interiorul suprafeței pe care Sergio a salvat-o.

Celta și-a depășit momentul critic. S-a întors, în ultimele minute, pentru a avea mingea, îndrumat de Jozabed; a ataca din lateral. Și în minutul 89, într-un centru al lui Hugo Mallo, a sosit o lovitură de cap impecabilă a lui Beauvue pentru a certifica o victorie cu care echipa lui Berizzo va călători în Rusia.