Jucătorul spaniol l-a învins pe Kukushkin într-un meci mai dur decât se aștepta (6-1, 4-6, 7-6, 4-6 și 6-4)

Oviedo | 11 · 02 · 12 | 02:00

ferrero

Știri salvate în profilul dvs.

Juan Carlos Ferrero a oferit primul punct pentru apărarea titlului Spaniei la egalitatea din primul tur al grupei mondiale împotriva Kazahstanului Cupa Davis, prin bătaie Mihail Kukushkin, cu 6-1, 4-6, 7-6 (2), 4-6 și 6-4.

În patru ore și 28 de minute, și cu puțin public în tribunele Palatului Sportiv Municipal din Oviedo, aproximativ 2.000 de spectatori, inclusiv o sută de suporteri kazași care nu s-au oprit din a-l înveseli pe jucătorul său, Ferrero a dat socoteală numărul unu set rival.

Kazahul ocupă săptămâna aceasta poziția 61 în lume și vine din a face un mare Australian Open, unde a ajuns în optimile de finală împotriva britanicului Andy Murray și în debutul său la Oviedo a menținut nivelul expus la Melbourne.

În întoarcerea lui Ferrero la echipa națională după aproape trei ani, meciul a fost foarte dificil pentru fostul numărul unu mondial care va împlini 32 de ani în această duminică și care a scăzut cu 1-3 în setul al cincilea.

Cel de la Onteniente a câștigat primul set foarte ușor și a avut al doilea pe pistă cu 3-2 și pauză, dar a renunțat la serviciu atunci și Kukushkin, cu un joc plat, lung și sigur, a luat ulterior al doilea.

Nedumerirea temporară a lui Ferrero a fost profitată de prima rachetă kazahă care a parcurs șapte jocuri consecutive pentru a continua și a domina în al treilea set cu 4-0, moment în care Juan Carlos a reacționat pentru a-și reduce progresul.

Kukushkin a avut două șanse să condamne 5-2 după aceea, dar nervozitatea și rămășițele lui Juan Carlos au servit pentru ca acest set să fie decis în tiebreaker.

Chiar înainte de acest scurt joc, Ferrero a trebuit să fie tratat pentru că a suferit o puncție în inserția abductorului drept. Fizioterapeutul Julián Casanova a bandat acea zonă și și-a masat piciorul stâng, iar tratamentul a avut efect, deoarece Juan Carlos a luat tiebreakerul cu 7-2.

După acel moment crucial, fața lui Antonio Martínez Cascales și a lui Samuel López, antrenorii lui Ferrero, s-au schimbat, la fel ca și cea a lui Alex Corretja, la debutul său de căpitan.

Dar primul care a luat inițiativa în setul al patrulea a fost jucătorul de la Volvograd care a rupt în al cincilea joc, chiar înainte de a fi tratat pentru o problemă de șold stâng și a marcat această căldură în 51 de minute.

În setul cinci, Kukushkin a reușit să iasă de la intrare și să reziste presiunii lui Ferrero, care a avut două oportunități de pauză în al patrulea. El a fost plasat cu 3-1, dar nu a avut gheara unui fost campion de la Roland Garros care a reacționat încă o dată și a câștigat nouă puncte consecutive, pentru a lua frâiele meciului, de data aceasta definitiv, și pentru a-și susține rivalul furând servi în al zecelea joc.

Această victorie este a doua lui Ferrero împotriva lui Kukushkin, pe care îl învinsese deja la Estoril în 2009, și al 18-lea individ în cariera sa din Cupa Davis.

În al doilea meci al zilei, atunci Nicolás Almagro, numărul unu spaniol, îl va înfrunta pe Andrey Golubev.

Echipa câștigătoare a acestei egalități se va confrunta, în perioada 6-8 aprilie în sferturile de finală, cu câștigătoarea confruntării care se joacă și în acest weekend la Wiener Neustadt, lângă Viena, între Austria și Rusia, pe drumul greu și acoperit.

Dacă Spania și Austria câștigă, duelul ar fi pe teritoriul spaniol. Dacă este Spania-Rusia, ar fi pe pământ rusesc.