Locurile cinci ale lui Francisco Garrigós și Nicoloz Sherazadishvili au fost cele mai bune participări spaniole la Marele Premiu de Judo de la Budapesta, o probă aparținând Circuitului Internațional IJF și ultimul eveniment internațional înainte de celebrarea Campionatului Mondial din septembrie.

cincilea

Competiția, disputată în acest weekend, a avut o mare participare spaniolă, deși nu a existat nici o medalie, și doar Garrigós în -60 kg și Sherazadishvili, în categoria -90 kg, au fost aproape de ea. De asemenea, a evidențiat performanța Ninei Esteo, care a terminat pe locul șapte la -52 kg.

Garrigós, care s-a impus în toate cele trei meciuri din faza grupelor, a rămas la porțile finalei, după ce a pierdut în fața japonezului Ryuju Nagayama, care a ajuns să fie câștigătorul. Apoi, în playoff-ul în căutarea bronzului, a căzut în mâna Georgianului Amiran Papinashvili. În -60, a fost prezent Joaquin Gomis, care a pierdut, de asemenea, în grupul său, în fața lui Papinashvili.

La rândul său, Sherazadishvili, care era și cel mai bun din grupa sa, a pierdut în lupta pentru a intra în finală cu maghiarul Krisztian Toth, câștigătorul final, iar apoi bronzul s-a jucat cu cubanezul Iván Silva, care l-a învins pe spaniol. Adrián Nacimiento, de asemenea la -90 kg, a părăsit competiția în prima sa luptă, când a căzut în mâna britanicului Frazer Chamberlain.

Nina Esteo a câștigat în faza grupelor, poloneza Agata Perenc și judoka din Coasta de Fildeș Salimata Fofana, apoi a pierdut în fața belgianului Charline Van Snick, terminând pe locul doi în grupa sa. În play-off, a pierdut din nou, de data aceasta în fața britanicului Chelsie Giles. Tot la -52 kg, Ana Pérez Box a pierdut în prima rundă, împotriva japonezei Natsumi Tsunoda, medaliată cu aur.

În plus, David Ramírez a pierdut în prima sa luptă în -66 kg, ca Laura Martínez, în -48 kg, Cristina Cabana -63 kg, și Tecla Cadilla, în -57 kg; José María Mendiola, în runda a doua, cântărind -81 kg. La rândul ei, Julia Figueroa a fost pe punctul de a intra în lupta pentru medalii. A pierdut în ultimul meci din prima fază împotriva slovacei Marusa Stangar, bronz final.

Jaione Equisoain (-57 kg) și Sara Rodríguez (-70) s-au apropiat și ele de lupta pentru medalii, dar au fost înfrânte de germana Amelie Stoll și de suedeza Anna Bernholm.