Duminica trecută, în Marea Tireniană, a avut loc cea de-a 44-a ediție a maratonului Capri - Napoli. Câștigătorul a fost Rotislav Vitek, unde locul 4 a fost Gabriel Villagoiz de la General. Pilar Geijo și Marianela Mendoza, a doua și a treia la doamne.

• Facebook
  • Stare de nervozitate
  • Google+
  • LinkedIn

capri

Maratonul a fost prezentat cu condiții meteorologice nefavorabile, cu mări agitate, de la început și vânt pe toată durata cursei. Vitek, a preluat conducerea de la început, având în spatele înotătorilor puternici italieni: Volpini, Stochino Valenti și argentinianul Villagoiz. Vitek a obținut victoria cu 6:42:55, pe locul doi, italianul Volpini, obținând premiul pentru primul italian de origine (6:56:57). Pe locul trei a venit Stochino (7:04:05) în fața lui Gabriel Villagoiz, cu 7h08m17s și Mohammed Saleh (SYR), cu 7h17m05s, respectiv. Damian Blaum (ARG) s-a retras din cursă, la fel ca și Daniel Katzir (ISR), care a terminat anul trecut la Campionatul Mondial al 9-lea Open Water Championship din Sevilla.

Italianul Camila Frediani, după ce a câștigat maratonul de aproape opt ore (7:59:36) în fața Buenos Aires Pilar Geijo (8:10:09) și Santa Fe Marianela Mendoza (8:30:27), a exclamat: Condițiile mării au fost teribile, dar din fericire sprijinul bărcii mele însoțitoare a fost esențial. "Ultimul italian care a câștigat Capri-Napoli a fost Alessandra Romiti în 2007." Am luptat mult anul acesta pentru a salva Capri-Napoli " președintele comitetului de organizare ".