Paulo Bento a dat tot jocul recuperat jucătorului Valencia CF care a fost cel mai bun în înfrângerea portugheză (1-0)

Rusia a învins astăzi Portugalia cu minimul (1-0), care a căzut în pânza de păianjen montată de italianul Fabio Capello, care a reușit să-l anuleze pe starul Real Madrid, Cristiano Ronaldo.

pereira

A fost o victorie italiană, în care rușii au marcat după șase minute și abia au deranjat poarta portugheză pentru restul jocului, în timp ce portughezii au atacat fără oprire, dar fără succes.

Cristiano Ronaldo a uitat de disconfortul pe umeri pe care îl trăgea de la meciul de duminică împotriva Barcelonei, dar, deși a încercat, nu a avut succes în fața porții și părea să fie limitat fizic.

Capello, care abia a fost în funcție de trei luni, a optat pentru o tactică mai puțin conservatoare decât de obicei și l-a introdus pe tânărul Kokorin în linia de start, care l-a însoțit pe Kerzhakov în față.

Între timp, antrenorul portughez, Paulo Bento, conștient de importanța jocului, i-a plasat pe Cristiano Ronaldo și Pepe drept titluri, care a fost și el o îndoială pe tot parcursul săptămânii.

Rusia a lovit primul la 6 minute după un magnific joc de echipă la prima atingere între trei jucători de la Zenit St. Petersburg.

Fayzulin i-a dat o pasă între linii lui Shirókov, care a dat mai întâi o pasă magistrală care i-a depășit pe centrele portugheze, Pepe și Alves, și care a fost folosită de fostul jucător de la Sevilla Kerzhakov pentru a-l depăși pe portar în ieșirea disperată.

Cu toate acestea, portughezii nu s-au prăbușit în ciuda loviturii inițiale și au continuat să atace până la închiderea rușilor în câmpul lor, într-un meci jucat sub o ploaie de toamnă neîncetat.

Astfel, Cristiano Ronaldo a primit mingea la zece minute în zona mare tocată la dreapta într-o piesă foarte asemănătoare cu primul gol pe care l-a marcat duminica trecută la Nou Camp, dar de data aceasta șutul său ajustat la stâlp a fost deviat de Akinféev.

La un sfert de oră, fundașul central Alves, care joacă pentru Zenit, a finalizat o ieșire centrală cu piese fixe, o lovitură de cap care a fost, de asemenea, eliminată cu ușurință de portarul rus.

La scurt timp după aceea, ghinionul l-a apucat din nou pe colegul madrilen Fabio Coentrao, care a trebuit să părăsească terenul accidentat (m.20).

Cristiano Ronaldo a jucat într-una dintre cele mai curioase piese ale meciului când a primit o lovitură fortuită din partea fundașului drept rus Anyukov, dar arbitrul i-a spus să se ridice, când Pepe se grăbise deja să protesteze asupra presupusei agresiuni.

În încercarea de a recâștiga inițiativa, Capello l-a prezentat pe off-roader Glushakov la pauză și, ca să fim sinceri, rușii au ieșit dornici după repornire.

Cu toate acestea, omniprezentul Cristiano Ronaldo a fost din nou cel care a terminat în zona mică după un atac bun al echipei sale, dar primul său șut periculos a fost interceptat de apărare.

Rușii nu au avut multă claritate în atac în restul jocului, dar au reușit să oprească blindurile echipei vizitatoare fără probleme majore.

Kokorin a avut cea mai clară șansă a rușilor pe contraatac cu un șut greu de la marginea suprafeței pe care Rui Patricio (1-0) l-a șters nu fără probleme.

Revoluția rusă a lui Capello, care a lăsat veterani precum Arshavin, Pavlyuchenko sau Zhirkov în afara echipei pentru a introduce sânge nou, începe astfel să dea primele roade.

Apropo, Rusia s-a răzbunat pe istoricul 7-1 pe care l-au concediat în 2004 la Lisabona în faza de calificare pentru Cupa Mondială din Germania, meci în care tânărul Cristiano Ronaldo a marcat două goluri, care a jucat astăzi al 99-lea meci internațional.

Între timp, Portugalia era foarte departe de echipa care urma să elimine Spania în semifinalele ultimei Cupe Europene a Națiunilor.

Cu această victorie, Rusia are nouă puncte din trei meciuri și ar putea să-și consolideze conducerea în grup dacă va învinge Azerbaidjanul slab la Moscova marți viitoare.

- Fișa cu date:
1 - Rusia: Akinféev; Anyukov, V. Berezutsky, Ignashévich, Kombárov; Shirokov, Denisov, Fayzulin (Glushakov, m.45), Bystrov (Samédov, m.83), Kokorin; și Kerzhakov (Yeschenko, d.65).

0 - Portugalia: Rui Patricio; Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao (Miguel, m.20); Veloso, Moutinho, Micael (Varela, m.67), Nani; Postiga (Eder, m.75) și Cristiano Ronaldo.

Goluri: 1-0, m.6: Kerzhakov.

Arbitru: Viktor KASSAI (HUN). El a arătat cartonaș galben lui Veloso și Shirókov.

Incidente: meci corespunzător fazei de calificare la Cupa Mondială disputat la Stadionul Olimpic Luzhnikí în fața a peste 60.000 de spectatori (aproape plin).