RUSUL este încoronat pentru cea de-a treia oară lider mondial în 20 de kilometri martie

blestemul

Spaniola María Vasco termină treisprezecea în aceeași probă, deși a suferit mult pentru a ajunge la final

daegu. Blestemul care părea să cadă asupra campionilor olimpici la Campionatele Mondiale de la Daegu a fost respins, în a cincea zi, de o studentă rusă la matematică, Olga Kaniskina, care a fost încoronată campioana mondială a marșului de 20 de kilometri pentru a treia oară. . O greutate de atletism (1,60 înălțime, 43 de kilograme) a încheiat blestemul Programului zilnic, buletinul oficial al campionatelor, care din prima zi de competiție a publicat pe coperta sa imaginea unui campion olimpic numit a fi figura a doua zi și că până la urmă a fost învins. Mai întâi a venit australianul Steven Hooker, eliminat cu trei goluri în calificarea pole. Apoi Usain Bolt, care și-a pierdut sceptrul când a fost descalificat pentru un start fals în finala de 100 de metri. A urmat Dayron Robles, descalificat pentru obstrucționarea chinezului Liu Xiang după ce a câștigat finala de 110 metri obstacole și, în cele din urmă, Yelena Isinbayeva, doar a șasea în finala polară. La rândul ei, spaniola María Vasco a ajuns pe poziția a treisprezecea suferind foarte mult, dar cu forță pentru anul viitor, deoarece va continua să fie la fel de motivată în cele cinci jocuri olimpice.

Kaniskina a rupt marele blestem câștigând al treilea titlu al marșului feminin, al nouălea pentru Rusia în treisprezece ediții ale campionatelor. Prima jumătate a Cupelor Mondiale a văzut sosirea unei noi generații de sportivi chemați să șteargă de pe hartă sau să descalece de la primul loc, la nume consacrate. Nu numai Yohan Blake, care tocmai a ridicat coroana de 100 de metri aruncată de partenerul său de antrenament Usain Bolt cu goana sa nejustificată la început, ci și alte nume necunoscute până în acest an, precum Kirani James, un tânăr de 18 ani din Granada care la învins pe LaShawn Merritt însuși în cei 400 de metri.

Kenyanul David Rudisha, 22 de ani, autorul a două recorduri mondiale de 800 de ani anul trecut (cel mai recent, 1: 41.01), a confirmat că este aici să rămână; la 10.000 etiopianul Ibrahim Jeilan, de aceeași vârstă, a moștenit titlul de Kenenisa Bekele, iar la 110 m. obstacole Americanul Jason Richardson i-a învins pe cei trei mari, profitând de descalificarea lui Dayron Robles. Tânărul de 22 de ani este, de asemenea, noul campion mondial la sărituri cu prăjina, polonezul Pawel Wojciechowski.