meciul

KRASNODAR, 18 septembrie/TASS /. „Krasnodar” l-a învins pe „Khimki” în apropierea Moscovei cu scorul de 7: 2 în meciul de optimi al Tinkoff de acasă - Premier League Rusă (RPL).

Scorul a fost deschis în minutul 19 de către atacantul „Krasnodar” Markus Berg, după ce a jucat cu succes în vârf în urma unui penalty ratat, care a fost acordat după utilizarea sistemului asistent video arbitru (VAR). Patru minute mai târziu, avantajul lui „Krasnodar” a fost dublat de Viktor Klasson. Arshak Koryan a răspuns la golurile gazdelor cu o dublă, marcând în minutul 27 cu un șut din afara zonei, iar în minutul 42, realizând un șut de 11 metri, care a fost cedat și după utilizarea sistemului VAR și Koryan a trebuit să întrerupă penalty-ul, așa că în timpul primei încercări nereușite, unul dintre jucătorii „Krasnodar” a comis o încălcare a regulilor. În primul minut adăugat în prima repriză, Klasson l-a depășit din nou pe Krasnodar.

În a doua repriză, câștigătorii au fost Tonny Villena (minutul 52), Remy Cabella (62), Daniil Utkin (74) și Magomed-Shapi Suleimanov (89).

Klasson a ratat întregul sezon anterior din cauza accidentării, jucând primul său meci după pauză, pe 18 august, intrând ca substitut în jocul împotriva Arsenal Tula. Mijlocașul suedez a marcat primele sale goluri în Campionatul Rusiei din sezonul 2018/19. În runda 30 a RPL, pe 26 mai 2019, a marcat golul victoriei împotriva lui Rubin Kazan.

Antrenorul principal al echipei, Murad Musaev, a lipsit pe banca de la Krasnodar. După meciul al șaselea RPL cu „Rostov” (1: 1), s-a adresat entuziasmat arbitrului principal al meciului, Serghei Karasev, după care a aplaudat demonstrativ. Ca răspuns, arbitrul i-a arătat specialistului un cartonaș roșu. Comitetul de control și disciplină al Uniunii de Fotbal din Rusia a decis descalificarea specialistului pentru un meci. Musaev trebuia să rateze meciul cu Volgograd „Rotor” în ultima rundă, dar acest meci nu a avut loc din cauza cazurilor de infecție cu coronavirus în „Rotor”.

În clasamentul campionatului rus „Krasnodar” a urcat pe locul trei, câștigând 14 puncte, „Khimki” cu 3 puncte ocupă penultimul, al 15-lea rând. Krasnodar a marcat șapte goluri pentru prima dată într-un meci din prima divizie a Rusiei. Acest meci a devenit cel mai productiv meci oficial din istoria clubului.

În runda următoare, „Krasnodar” pe 26 septembrie va juca împotriva „Sochi”, „Khimki” pe 28 septembrie va găzdui Moscova „Dynamo”. În plus, „Krasnodar”, pe 22 septembrie, acasă va găzdui primul joc din runda playoff-ului din calificarea Ligii Campionilor împotriva PAOK grecesc.