Știri salvate în profilul dvs.

croație

Croatul Nikola Prkacin trage între trei jucători letoni. julio muñoz/efe

Letonia, rivalul Spaniei de astăzi, a debutat în Europa cu o victorie asupra Croației care practic i-a lăsat cu un picior în a doua fază a competiției. Tensiunea pe teren și egalitatea în joc în prima repriză au avut o reflectare fidelă pe tabela de marcaj, ambele echipe adăugând 18 puncte în fiecare sfert.

În a doua repriză, pe de altă parte, Letonia a împins mai mult în apărare și a știut să strângă viteza jucătorilor săi pe contraatac pentru a obține un avantaj în momentul precis (53-41, min. 26). Croația a marcat revenirea (54-50, min. 28), dar și-a plătit neregularitatea împotriva unei echipe letone mai consistente din punct de vedere fizic și emoțional.

Letonia: Janicenoks (10), Blums (13), Valters (4), Biedrins (14), Helmanis (13) - începând cu cinci-, Skele (17), Jahovics (3), Veselovic (2), Vitols (8), Vaikulis și Grafs (1).

Croația: Planinic (10), Kus (7), Stojic, Banic, Kasun (18) - începând cu cinci-, Popovic (12), Prkacin (8), Tomas (4), Markota (6), Ukic (9) și Rozic (3).

Arbitri: LaMonica (Italia), Keresatar (Turcia) și Castano (Franța). Banic (min. 38) și Planinic (min. 40) au fost excluși de personal.