Mijlocașul Manchester United a marcat o dublă împotriva lui Liverpool, ceea ce îi aduce mai aproape de Liga Campionilor

Madrid | 23 · 03 · 15 | 02:00

mata

Știri salvate în profilul dvs.

Mata strălucește cu un gol foarfecă

Juan Mata, mijlocaș al Manchester United, a strălucit în ziua spaniolă pentru Europa și cu o dublu împotriva lui Liverpool și-a stabilit echipa în al patrulea și ultimul loc care oferă acces la Liga Campionilor.

Mata nu a fost singurul care a sărbătorit un gol. La fel au făcut Diego Costa (Chelsea), David Silva (Manchester City), Cristian Tello (Porto), Alberto Botía (Olympiakos), David Catalá și Joan Tomás (AEK Larnaca), David Mateos (Ferencvaros), Antonio Añete (Levski Sofía) și de două ori Jonathan Soriano (Salzburg) și Roberto García (Omonia).

Cea mai mare parte a succeselor jucătorilor spanioli care joacă pe continent s-au concentrat practic pe Premier League. Dintre toate, Juan Mata a fost cel mai lucid. Golurile sale au dat echipei lui Louis Van Gaal trei puncte.

Primul, după ce a profitat de o bună pasă profundă a lui Ander Herrera, a servit pentru a deschide scorul echipei sale. Al doilea, cu un voleu spectaculos, l-a condamnat pe Liverpool, care în cele din urmă a pierdut 1-2 la Anfield.

În același meci, în afară de Ander Herrera și Mata, au jucat și Alberto Moreno, care a fost înlocuit la Liverpool de Mario Balotelli cu 25 de minute rămase, și David De Gea, care a început la United pentru 90 de minute. Víctor Valdés, a urmărit meciul de pe bancă și Javier Manquillo și José Enrique nu au fost chemați.

De asemenea, a triumfat David Silva, care a condus victoria Manchester City împotriva West Bromwich. La fel ca Jesús Navas, care a jucat jocul complet, a început ca titular, deși a fost înlocuit de James Milner cu zece minute rămase. Jose Ángel Pozo nu a fost chemat.

Diego Costa, cu Chelsea, a marcat unul dintre golurile victoriei cu 2-3 al echipei sale de pe stadionul Hull. El a făcut al doilea după ce a profitat de o asistare a lui Cesc Fabregas și l-a egalat pe Harry Kane cu 19 goluri în fruntea clasamentului marcatorilor din Premier League.

Cu toate acestea, norocul a fost evaziv pentru atacantul spaniol, care a părăsit terenul cu o accidentare musculară la mai puțin de 15 minute. Lucrurile au fost mai rele César Azpilicueta, care a văzut prăbușirea de pe bancă și nu s-a bucurat de încrederea lui José Mourinho.

Santi Cazorla, care i-a acordat asistență lui Oliver Giroud într-unul dintre golurile sale și care a fost apoi înlocuit de Tomas Rosicky în minutul 77 și Nacho Monreal, au fost titularii lui Arsenal, care a câștigat în câmpul Newcastle. Héctor Bellerín a fost un înlocuitor, dar a sărit pe teren în locul lui Danny Welbeck cu două minute rămase. Mikel Arteta încă rănit și încă nu contează pentru Arsene Wenger.

La Newcastle, Ayoze Pérez a jucat cele nouăzeci de minute.

Nu au existat spanioli pe terenul de la Villa Park în duelul dintre Aston Villa și Swansea. Toți trei au rămas pe băncile lor respective. Carles Gil pentru echipa de la Birmingham și Jordi Amat și Ángel Rangel pentru echipa din Wales.

Nici la Stoke împotriva Crystal Palace. Bojan krkic, ranit si Marc Muniesa, în afara convocării, ei nu au contat pentru extragerea locală.

Roberto Soldado a fost lăsat în afara echipei lui Tottenham, care l-a învins pe Leicester.

Scopul Adrian San Miguel a menținut golul lui West Ham la zero în victoria împotriva Sunderland, care l-a avut pe Jordi Gómez la jocul complet.

Nici portarul Joel Robles nu a jucat. Antrenorul său, și spaniolul Roberto Martínez, l-a așezat pe banca Everton.

În Germania, Alvaro Dominguez a început în victoria echipei sale, Borussia Mönchengladbach împotriva Bayern München cu 0-2.

Pictura lui Pep Guardiola, cu Xabi Alonso (înlocuit în minutul 61) și Juan Bernat pe teren, nu a reușit să câștige și a renunțat la o pierdere după zece meciuri oficiale fără a pierde. Pepe Reina și Thiago Alcántara, care a revenit la o convocare după accidentare, a urmărit jocul de pe bancă.

Joselu a jucat cele nouăzeci de minute cu Hannover, care a pierdut în fața lui Borussia Dortmund.

Oriol Romeu a început printre rezervele Stuttgart, dar a sărit pe teren la începutul reprizei a doua în locul lui Serey Die în ciocnirea cu Eintracht Frankfurt.

Alejandro Galvez nu a fost citat de Werder Bremen, care a remizat împotriva Köln. Nici Marc Torrejón cu Freiburg, care l-au învins pe Augsburg.

Fundașul central Rafa López a jucat ciocnirea completă cu Paderborn, care a remizat fără goluri cu Hoffenheim.

In Italia, Diego Lopez Portarul milanez, care l-a avut pe Suso, care nu a jucat, printre supleanții săi în ciocnirea împotriva Cagliari.

Da a jucat Fernando Llorente cu Juventus. A început împotriva Genovei și a fost înlocuit în minut de Alessandro Matri. Álvaro Morata nu a fost chemat din cauza acumulării de cartonașe galbene.

In Portugalia, Cristian Tello El a pus victoria lui Porto a lui Julen Lopetegui pe pista lui Nacional. El a format primul. Acumulați cinci în ultimele cinci jocuri și adăugați șapte în Liga Portugheză. proprietate partajată cu Ivan Marcano. Scopul Andrés Fernández și Oliver Torres fau fost înlocuitori fără minute.

Cu Arouca, Iván Balliu a jucat cele nouăzeci de minute ale victoriei echipei sale cu 3-1 împotriva lui Gil Vicente. Cristian Ceballos și Ustaritz Aldekoaotalora nu au fost chemați de antrenorul lor.

Nici Diego Capel cu Sporting Lisabona, al cărui antrenor, Marco Silva, l-a lăsat pe bancă pe Oriol Rosell.

In Rusia, Cesar Navas a jucat jocul complet cu Rubin Kazan, care l-a învins pe Rostov; Jose Manuel Jurado el a rămas pe bancă în tot timpul conflictului dintre Spartak Moscova și Torpedo; iar Javi García a fost titular și a regizat jocul Zenit de Saint Petersburg, care l-a învins pe Dinamo Moscova cu 0-1.

În Austria, Jonathan Soriano a fost reunit cu obiectivul. A marcat două cu Salzburg împotriva lui Wolfsberger, deși nu a servit pentru a obține victoria (3-2). Atacatorul acumulează douăzeci și unu de puncte în douăzeci și două de jocuri. Este golgheterul din Liga Austriei.

Jonathan Soriano s-au întâlnit cu Jacobo Ynclán, care a colaborat la victoria Wolfsberger cu golul care a deschis scorul meciului și cu asistența care l-a închis. Tovarășii săi José Antonio Solano și Daniel Lucas nu au fost chemați.

David De Paula a adăugat și o pierdere. A făcut-o cu Austria de la Viena. A jucat la start, a văzut un cartonaș galben și a pierdut cu 0-1 împotriva Riyadhului.

La Altach, César Ortiz a jucat întregul joc cu echipa sa, care l-a învins pe Grodig cu 0-1. Martí Riverola a fost un substitut și nu s-a bucurat de minute.

În Scoția, Rubén Palazuelos a ieșit cu patru minute pentru final, în locul lui Craig Curran, în timp ce portarul Antonio Reguero a rămas pe bancă în ciocnirea echipei sale, Ross County împotriva Kilmarnock, ceea ce a însemnat a patra victorie în ultimele cinci jocuri să se îndepărteze de locurile retrogradate

În Grecia, Alberto Botía a marcat primul său gol pentru Olympiakos în acest sezon. A fost a doua pe care echipa sa a făcut-o Kerkyra. Roberto Jiménez a fost titular în poartă și David Fuster a fost lăsat în afara apelului.

Kevin a rămas pe bancă pentru Panetolikos, care a căzut în mâna lui Levadiakos.

Jose Maria Cases a început cu Pantrhakikos care l-a învins pe PAOK. El a fost înlocuit după meci de Iliadis. Manu Balda a fost înlocuitor și nu a jucat.

De asemenea, s-au bucurat de câteva minute Iván Malón cu PAE Veria, Mariano González "Nano" cu Panathinaikos, Cristian Lobato cu Asteras Tripoli și Walter Fernández cu Xanthi.

În Cipru, David Catalá și Joan Tomas au marcat în victoria AEK Larnaka (0-4) împotriva lui Ermis. Toño și Murillo au jucat și ei. Kante și Sipo au rămas printre înlocuitori.

Gol a văzut și Roberto García, care a făcut o dublă cu Omonia și a condus victoria echipei sale cu 1-3 împotriva lui Anorthosis.

În România, Edu Oriol, Joan Oriol și Haritz Borda, au disputat cele nouăzeci de minute cu Rapid București. Au învins Oțelul cu 2-0.

In Polonia, Juanito Calahorro a fost înlocuit în minutul optzeci al duelului care a atras 1-1 echipa sa, Slask, împotriva lui Leczna a lui José Currais, supleant.

Cu Cracovia, Armiche Ortega a ieșit de pe bancă pentru a juca 35 de minute în pierderea 2-1 a echipei sale în fața lui Wisla. A jucat și Gerard Badia. S-a bucurat de 80 de minute cu Piast Gliwice, la fel ca Iñaki Astiz cu Legia de Varsovia.

În Ungaria, David mateos a marcat unul dintre golurile lui Ferencvaros dintr-un penalty, care l-a învins pe MTK Budapesta cu 2-0. În plus, Juan Calatayud a ocupat scopul Videotonului și și-a păstrat foaia curată.

Și în Bulgaria, a văzut și el obiectiv Antonio Añete. Jucătorul Levski Sofía a marcat pentru a da un punct echipei sale, care a semnat un egal (1-1) cu Haskovo.