Ambele echipe și albiceleste vor juca în ultima zi trecerea în optimile de finală

Echipa națională nigeriană a redeschis vineri vineri opțiuni de clasificare a echipei argentiniene, ultimul lor adversar în faza grupelor a Cupei Mondiale din Rusia, cu victoria (2-0) împotriva echipei islandeze la Arena Volgograd.

bate

Mai multe informatii

A fost un meci pentru oricare dintre cele două echipe pentru a-și confirma dorința de a apărea în optimi a competiției, un obiectiv dorit de ambii, dar solicitat doar de echipele din Croația și Argentina.

Sesiunea plenară a echipei europene din primele două zile i-a permis să preia un loc. Pentru ceilalți trei candidați candidează: La Albiceleste, în ciuda tuturor îndoielilor lor; Super Eagles, ca recompensă pentru vitejia lor; și vikingii, pentru că au putut provoca împreună cu iluzia celor 330.000 de oameni care locuiesc în insula nordică cea mai mare tradiție în fotbal.

• Cu toate acestea, elevii lui Heimir Hallgrimsson au căzut înapoi, pe drumul către optimile de finală, pierzând cu 2-0 în fața Echipa africană, mai ambițioasă și mai precisă În a doua jumătate.

În primul și-a acuzat inocența în ambele zone: în rival i-a lipsit voracitatea - în primele 45 de minute nu a numărat niciun șut pe poartă - și în forța însăși de a răspunde centrelor laterale continue ale echipei islandeze, care de multe ori încredere în norocul său în contraatac și strategie.

Acestea sunt cele două arme principale ale sale și așa a cerut tânărul portar Fabril, Francis Uzoho. În primul rând, cu un fault de Gylfi Sigurdsson; apoi cu o lovitură de la Alfred Finnbogason; deja în timpul adăugat al primei perioade, cu o ultimă încercare a lui Jon Bödvarsson.

Nigeria, însă, și-a abandonat naivitatea după pauză și a decis să atace spațiile într-un contraatac vorace care s-a încheiat cu asistența lui Victor Moses lui Ahmed Musa.

• Abilul atacator al Super Eagles a lovit mingea pentru ao îmblânzi și l-a terminat pe Hannes Halldorsson.

Din acțiunea respectivă, în minutul 49, a ieșit prost Ragnar Sigurdsson, cu un gol în cap.

Cu mândria rănită de două ori, Vikingul „6” a rezistat până în minutul 65, când Heimir Hallgrimsson a trebuit să-și refacă apărarea odată cu intrarea lui Sverrir Ingason.

Ahmed Musa, din nou, a redobândit sângerarea cu cel de-al doilea gol al zilei, dar tânăra echipă condusă de antrenorul german Gernot Röhr a avut puțin timp pentru a-și recrea venitul.

• Un fault inocent al lui Tyronne Ebuehi asupra lui Alfred Finnbogason a dus la o penalizare pentru asistență video. Gylfi Sigurdsson, neobișnuit de neregulat pe picior, a ratat figura gigantică a lui Francis Uzoho. Șutul său nu a găsit niciun gol.

Finalul 2-0 a avut loc la Bronnitsy, sediul delegației argentiniene. Leo Messi și echipa sa nu văd totul pierdut.

Vor veni la duelul împotriva Nigeriei cu opțiuni de a păși în optimile de finală ale turneului. Cu doar un punct, Albiceleste trebuie să câștige și sper că, într-o ipotetică remiză cu Islanda - rivalul Croației -, va favoriza echilibrul. Echipele argentiniene și islandeze înscriu un punct; nigerianul, trei.

FIȘA CU DATE

2 - Nigeria: Francis Uzoho; William Ekong, Leon Balogun, Kenneth Omeruo; Victor Moses, John Obi Mikel, Wilfred Ndidi, Oghenekaro Etebo (Alex Iwobi, min. 90), Brian Idowu (Tyronne Ebuehi, min. 46); Kelechi Iheanacho (Odion Ighalo, min. 85) și Ahmed Musa.

Antrenor: Gernot Röhr

0 - Islanda: Hannes Halldorsson; Birkir Saevarsson, Kari Arnason, Ragnar Sigurdsson (Sverrir Ingason, min. 65), Hordor Magnusson; Rurik Gislason, Gylfi Sigurdsson, Aron Gunnarsson (Ari Skúlason, min. 87), Birkir Bjarnason; Jon Bödvarsson (Bjorn Sigurdarson, min. 71) și Alfred Finnbogason.

Antrenor: Heimir Hallgrimsson
    Goluri: 1-0, min. 49: Musa; 2-0, min. 75: Muse.

Arbitru: Matthew Conger (Noua Zeelandă). L-a admonestat pe Idowu (min. 44)

Incidente: meci corespunzător Grupei D a Cupei Mondiale 2018 din Rusia, disputat la Arena Volgograd.