Mexicanul Óscar Valdez l-a învins miercuri pe tayikul Anvar Yunusov cu 13-7 în greutate bantam și a avansat la următoarea rundă a turneului de box la Jocurile Olimpice de la Londra 2012 de pe ExCel Arena din acest oraș.

uniendo

Londra, 1 august .- (Notimex) .- Sonoranii au câștigat cele trei runde împotriva rivalului evaziv cu parțiale de 2-1, 7-4 și 4-2 pentru un total de 13-7 și continuă ca singurul boxer din Mexic în competiția olimpică după eliminarea lui Oscar Molina.

În garda stângă, Yunusov a căutat să complice lupta pentru rivalul său cu mobilitate pe ring, eliberând combinații în fruntea mexicanului, dar Valdez a început să-și dezlănțuie loviturile în corpul europeanului pentru a-și coborî starea fizică cu cârlige la ficat. zonă.

Anvar și-a redus mobilitatea, de care Óscar a profitat pentru a conecta combinații solide la cap și a lovit puternic corpul pentru a se alinia la victorie și a avansa în optimile de finală ale turneului olimpic de box.

Anvar Yunusov, medaliat cu bronz la ultima Cupă Mondială de box, a fost eliminat din târg.

Mexicanii care se întorc acasă.

Londra, Anglia. Scrimista mexicană Úrsula González își ia rămas bun de la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, după ce a căzut cu 3-15 în timpul sferturilor de sabie individuale feminine împotriva coreeanului Jiyeon Kim.

Viteza coreenei a fost cheia triumfului ei în meciul în care mexicanul nu a putut face nimic pentru a se potrivi cu ea și nu a avut de ales decât să pună capăt primei sale participări la un târg olimpic.

Tamaulipa a câștigat trecerea la Jocurile Olimpice obținând argint în preolimpica continentală desfășurată la Santiago de Chile, unde a avut o participare remarcabilă și a devenit un exponent important al disciplinei.

La rândul ei, coreeanul Jiyeon Kim și-a afirmat statutul de numărul cinci în clasamentul mondial al Federației Internaționale de Scrimă, în fața lui González Garate, în vârstă de 21 de ani, care se află pe locul 108.

Din cele 6 săgeți care au plecat la Londra, doar 2 rămân cu speranța de a avansa

Un vis în tir cu arcul dispare după eliminarea lui Alejandra Valencia, Luis Eduardo Vélez și Luis Alvarez.

Mexicana Alejandra Valencia a fost prima portară eliminată după ce a pierdut cu 7-1 în fața chinezei Cheng Ming și, cu aceasta, a fost eliminată din XXX Jocurile Olimpice din Londra 2012.

Aida Román și Mariana Avitia sunt încă în viață, care vor concura în etapa a 16-a.

După victoria cu 7-1 asupra estonei Reena Parmat, mexicanul spera să-și continue drumul spre podium, însă s-a confruntat cu un rival de înaltă calitate și nivel competitiv.

În primul set, chinezii au avansat cu 27-25 (2), același scor ca al doilea 27-25 (4-0), în al treilea au egalat 27-27 (5-1) și în cele din urmă în setul al patrulea Alejandra Valencia a căzut cu 25-24 pentru a termina cu scorul final cu 7-1.

În ciuda faptului că mexicanul Luis Eduardo Vélez l-a depășit cu ușurință pe primul adversar, nu l-a mai putut învinge pe chinezul Xiaoxiang Dai, care era mai exact cu săgeata în turneul de tir cu arcul de la Jocurile Olimpice de la Londra 2012.

La fel, coreeanul Oh Jin Hyek l-a eliminat pe mexicanul Luis Alvarez cu 6-4 miercuri și a avansat în optimile de finală cu arcul la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, la Lord's Cricket Ground din acest oraș.

Jin Hyek a câștigat în cinci seturi în competiția disputată, în care mexicanul a egalat două seturi 28-28, a câștigat al treilea cu 30-26, dar a pierdut al doilea și al patrulea cu totaluri de 29-27 și 28-27 pentru a rămâne în afara olimpicului turnir.

În primul set, asiaticul a avut săgeți de 10, 8 și 10 pentru 28, în timp ce Alvarez a răspuns cu două șuturi de 9 și un 10 pentru a egaliza setul.

În setul doi, Jin Hyek a avut două săgeți de 10 și 9 pentru 29 de puncte, învingându-l pe „Bunicul” Alvarez care a acumulat trei săgeți de 9 pentru 27 de unități.

Luis Alvarez a avut cel mai bun moment al său în al treilea set cu lovituri perfecte de 10 pentru a acumula 30 de puncte împotriva coreeanului care avea două săgeți de 9 și 8 pentru a acumula 26 în singurul set pe care l-a pierdut.

Jin a câștigat al patrulea set cu 28-27 cu săgeți de 9, 9 și 10 pentru 8, 10 și 9 de la Alvarez.

În al cincilea și ultimul set au egalat 28-28 când mexicanul a avut două lovituri de 10 și a reușit să forțeze tiebreakerul la o săgeată, dar în ultima sa ocazie a avut un șut de 8 pentru a-și lua rămas bun de la concurs când era eliminat cu 6-4.

Mexicana Liliana Ibáñez termină pe locul 26 în 100 liber.

Londra, eng. - Chiar dacă a egalat marca cu care a fost înregistrată, înotătoarea mexicană Liliana Ibáñez nu s-a calificat în faza semifinală a probei feminine de 100 de metri liber, desfășurată la Aquatic Center.

Guanajuato a terminat în a doua poziție a "calorii" de calificare, completând distanța într-un timp de 55 de secunde și 71 de sutimi, ceea ce a plasat-o în caseta numărul 25 dintre cei 50 de concurenți care s-au înscris la această probă.