Piqué, după eliminarea Cupei Mondiale din Rusia. Fotografie Facebook (@SeFutbol)

cupa

Fotbal

Spania a fost eliminată de la Cupa Mondială în loviturile de pedeapsă împotriva Rusiei. Autogolul inițial al lui Ignasevich a fost egalat de o mână prostească a lui Piqué în interiorul zonei, care a fost cheia pe tot parcursul jocului. Lipsa resurselor pe bancă a lui Hierro nu i-a permis echipei naționale să depășească o echipă mult inferioară.

11 'Ignasevich (p.p)

Modificări ale Fier în unsprezece au început să dea rezultate foarte devreme. Koke ajutat Busquets pentru a stopa contraatacurile rusești și mobilitatea Asensio a permis un schimb constant de poziții între cei trei mijlocași spanioli. Nacho, cealaltă noutate, a forțat o lipsă care ar servi Spania a preluat conducerea în minutul 11. Asensio a lovit geamănul unui Ignasevici mai preocupat de prindere Buchete decât să se uite la minge. Căpitanul era atât de preocupat de Cherchesov că primul gol al jocului a venit dintr-un autogol. Oarecum imposibil și fabricat de jucătorii din Real Madrid.

RAMOS A FOST SUFLETUL ȘI PIQUÉ EXECUTORUL

Spania a controlat meciul, mai ales când Isco a intrat în contact cu mingea. Bărbatul din Malaga a făcut magie mereu, luând mâna duelului după bunul plac. cu toate acestea, Rusia se slăbea și se apropia, deși apărarea Selecţie a arătat cea mai bună versiune a sa ca rezultat al unei scheme mai echilibrate decât cea utilizată în primele trei jocuri ale lume. Atingerea bărbaților Iron a fost încetinită cu o echipă rusă care a acceptat rezultatul în așteptarea acelei ocazii de a schimba ciocnirea.

Și de data asta a avut-o în cizme Golovin în minutul 36. În cea mai bună mișcare a lui Cherchesov, steaua lui Rusia în acest campionat a lansat un fir pe care l-a ratat. Spania, care trecuse de la mai mult la mai puțin, trebuia să recâștige viteza și verticalitatea după avertismentele primite. Fără acea capacitate de reacție necesară unui aspirant campion mondial, totul s-ar înrăutăți cu o pedeapsă inocentă și stupidă de Pichet. Lovitură de la colț lansată din partea dreaptă a atacului rus și lovitura de cap de la Dzyuba lovește în mâna apărătorului culé. Inexplicabil, catalanul a decis să facă un dop de baschet în zonă. Obișnuit să trăiască la margine și mereu nepedepsit în Barcelona, apărătorul va suferi alături de el VAR sezonul următor. Dzyuba însuși a fost însărcinat cu lansarea pedepsei maxime și cu 1-1 pe tabela de marcaj.

Nicio îmbunătățire în a doua parte

Naționala nu s-a îmbunătățit în a doua repriză cu a Silva care a rămas mai mult decât adăugat în câmp. Canarul, într-o stare teribilă de formă, nu a avut nici succes, nici la înălțimea cerințelor fizice pe care le cerea meciul. Rusia s-a confruntat cu opțiuni și Cherchesov a optat pentru Cheryshev pentru a face spatele apărării spaniole un pic mai incomod. Mai târziu, Hierro a mutat în cele din urmă banca dând intrare Iniesta, de Silva sus menționat și Carvajal rezultatul accidentării lui Nacho în lipsa Zhirkov care a generat primul gol al jocului.

Duelul a fost un monolog. Posesia inertă a Spaniei și a Rusiei confortabilă în retragere. Lame pentru Coasta A fost a treia schimbare a unui Iron care nu a lovit cheia și care nu a fost bine cu înlocuirile. Plecarea spaniolului-brazilian a lăsat echipa națională fără un finisher născut și asta a însemnat că centrele ar merge prin zonă fără pericol. Doar o lovitură de la Iniesta cui Akinfeev El a răspuns cu o mână mare și a pus echipa lui Cherchesov în necazuri. Toată lumea a semnat prelungirea și s-a ajuns în ceea ce poate fi cel mai prost meci al Cupei Mondiale.

PRELUNGIRE, PENALITATE ȘI ACASĂ

În timpul suplimentar nu a existat nici o schimbare de scenariu. O atingere după alta a Selecției fără profunzime sau idee. Totul era în așteptarea inspirației, aproape miraculoasă, a unor spanioli care profitau de calitatea sa mai înaltă decât rușii. Rodrigo, care a fost schimbarea lui Hierro pentru prelungiri, el a dat un plus în atac, deși în prima o a întâlnit pe Akinfeev. O jumătate de oră nu a fost suficientă pentru a evita egalitatea și pasul spre sfert a trebuit decis de la unsprezece metri. Întâlnirea proastă a Spaniei și mâna lui Piqué au pedepsit Selecția pentru a ajunge la penalty-uri.

Iniesta, Smolov, Am ciocănit, Igansevich. înăuntru, până Koke a modificat lotul prin eșec. Akinfeev a salvat lovitura slabă de la mijlocașul saltelei. Golovin a strecurat mingea sub corpul lui De la Gea iar Ramos a dat o opțiune. Cheryshev a marcat la mijloc, dar șutul lui Iago Aspas a găsit piciorul portarului rus. Cupa Mondială s-a terminat și echipa națională a ieșit. Pedeapsa maximă a Spaniei a fost Piqué. Da Rubiales pentru decizia sa de a lăsa echipa fără antrenor la doar 48 de ore de la debut.