Mallorcanul s-a întors pe pârtii după oprire din cauza pandemiei și a dat asturianului nicio opțiune (6-1 și 6-1)

Spaniola Rafa Nadal, numărul 2 în clasamentul mondial, El s-a întors miercuri pentru a concura la șase luni și jumătate după ultimul său joc și a început căutarea pentru a zecea coroană în Rome Masters 1.000 cu o dublă victorie răsunătoare cu 6-1 înaintea compatriotului său Pablo Carreño Busta, într-o oră și treisprezece minute.

victorie

Mai multe informatii

După cucerirea turneului de Acapulco în ultimul lor meci, disputat pe 1 martie împotriva americanului Taylor Fritz, Nadal s-a întors să concureze la Roma, purtând o cămașă verde fluorescentă și pantaloni scurți albastri, arătând un nivel bun, pe un teren central al Forum italic in care anul trecut a obținut al nouălea titlu roman.

Cel de la Manacor își va întâlni joi joi rivalul în optimile de finală, care va fi câștigătorul meciului dintre canadian Milos Raonic, numărul 19 mondial, și sârbul Dusan Lajovic, numărul 25. Rafa are un avantaj de 8-2 în meciurile anterioare împotriva lui Raonic și 2-0 împotriva lui Lajovic.

După ce a demisionat pentru a participa la US Open, Rafa a fost măsurat împotriva unui Carreño, numărul 18 în clasamentul mondial, care da a plecat la New York și a ajuns în semifinale, în care s-a predat germanului Alexander Zverev în cinci seturi în ciuda primelor două.

A fost un test solicitant și Manacor a trebuit să anuleze o minge de break în jocul de deschidere înainte de a accelera ritmul și a readuce întâlnirea pe drumul cel bun. A luat serviciul de la Carreño în al patrulea joc și din acel moment a crescut nivelul pentru a închide setul cu un dur 6-1.

Dacă primele două jocuri au fost foarte apropiate și au durat 16 minute, atunci Nadal a luat doar 19 minute pentru a câștiga cinci jocuri consecutive, cu un parțial de douăsprezece puncte la unul inclus și câștiga primul set.

Al doilea set a urmat un scenariu similar. Nadal a luat serviciul de la Carreño în cel de-al treilea joc și a condus drumul cu forțele sale puternice pentru a obține un alt faliment în al cincilea și a scăpa cu 4-1. Nu a acordat nicio ocazie de pauză, după care a anulat la începutul duelului și a condamnat meciul cu un final 6-1 într-o oră și treisprezece minute.

În ciuda faptului că a conectat doar 49% din primele serviri, Nadal a reușit să cucerească 80% din puncte cu al doilea serviciu și a adăugat cu autoritate cea de-a 62-a victorie pe lutul Foro Italico.