Au pierdut 1-0 în fața CSKA cu un gol al lui Vlasic după o greșeală a lui Kroos. Madrid, care a lovit trei mingi, este al treilea după Roma 5 - Plzen 0.

Timp de citire: 5 '02 oct 2018 - 19:48 Actualizat 08 iul 2019

moscova

Real Madrid a căzut în fața CSKA Moscovei (1-0) cu un gol primit în primul minut de joc, înfrângere care îl pune pe antrenorul alb, Julen Lopetegui, într-o legătură, care se confruntă cu prima sa criză de la preluarea funcției.

Campionul european și-a adăugat astăzi al treilea joc consecutiv fără să vadă ușa, dar a fost și el surprins din nou la începutul jocului. Așa cum s-a întâmplat în același scenariu, stadionul Luzhnikí, cu Spania în optimile de finală ale Cupei Mondiale, echipa Madridului nu a putut rupe zidul rus, apărat de același portar, Igor Akinféev. A doua unitate a dezamăgit. Ceballos nu a fost confortabil în niciun moment al jocului. Asensio nu și-a asumat galoane. Și atacantul a ratat-o ​​mult pe Bale.

A fost un exercițiu de impotență care i-a determinat pe mulți să-și amintească de Cristiano Ronaldo și să strige pentru intrarea lui Mariano pentru Benzemá. În ciuda absențelor lui Ramos, Marcelo, Isco și Bale, Lopetegui nu și-a schimbat sistemul și a început cu clasicul său 4-3-3. Pentru a face acest lucru, l-a lăsat pe Modric pe bancă și l-a prezentat pe Lucas Vázquez în locul lui Bale. În ciuda suspiciunilor antrenorului madrilen, CSKA a ieșit cu patru apărări și un sistem foarte ofensiv, care a ajuns să-i surprindă pe actualii campioni europeni

Nu trecuse nici măcar un minut când o ratare masivă a lui Kroos a dus la primul gol al meciului. Neamțul a vrut să revină mai întâi la apărare, dar a ajuns să-i înmâneze mingea croatului Vlasic, care l-a înfruntat pe Varane, l-a depășit și șutul său stânga jos l-a depășit pe Navas (min. 1). Luzhnikí, care a prezentat o intrare similară cu cea din finala Cupei Mondiale dintre Franța și Croația, a devenit ulterior o oală sub presiune pentru echipa albă.

În primul sfert de oră fotbaliștii madrileni nu au dat drept, în timp ce rușii nu au încetat să intre ca pumnalele pe benzi. Prima piesă periculoasă a lui Real Madrid a fost după douăzeci de minute într-o bună pauză a lui Lucas pe dreapta, care s-a încheiat cu un șut deviat de la Reguilón, care a fost văzut foarte îndrăzneț la debutul său. Acolo părea să trezească Madridul. Și astfel, într-o piesă colectivă, Casimiro a ajuns în vecinătatea zonei și un șut scăzut a fost luat din pălărie care a fost scuipat de stâlpul drept al porții apărate de Akinféev.

Elevii lui Lopetegui, care nu au încetat să țipe în trupă, au avansat linii și au închis echipa armatei ruse, dar le-a lipsit încă o dată succesul. Benzema, care și-a prelungit seceta alarmantă pentru încă un joc, a încercat mai întâi din afara zonei și apoi din cap, dar șutul său a lovit bara transversală, în timp ce Lucas a pus-o la încercare pe Akinféev sigur.

În a doua jumătate, Asensio, care a lipsit în acțiune în primele 45 de minute, a apărut să se trezească cu două lovituri de marcă din afara zonei. Totuși, Madridul își pierduse impulsul, așa că Lopetegui și-a pierdut răbdarea și a cedat în fața lui Modric și Mariano, care au marcat un gol minunat în prima zi împotriva Roma și astăzi au arătat încă o dată că merită mai multe minute.

Schimbările abia au dat roade, deoarece Madridul nu a găsit nicio lipsă în apărarea rusă densă, în timp ce de fiecare dată a lăsat partea din spate mai nepăzită în fața unor periculoase contraatacuri locale. De fapt, Keylor Navas a trebuit să intervină în lipsa unui sfert de oră pentru a evita al doilea gol. Când nu a fost apărare, Akinféev, eroul optimilor de finală împotriva Spaniei, a intrat în acțiune, ca atunci când a șters un șut cu un fir Ceballos cu vârful degetelor.

Nici norocul nu a fost aliat cu campioana, deoarece la marginea reducerii Mariano s-a ridicat deasupra apărării ruse pentru a termina cu o lovitură de cap, dar stâlpul a evitat din nou golul de egalitate. Înainte de fluierul final, Varane avea remiza în cap, dar a terminat de neînțeles, după care arbitrul i-a trimis lui Akinféev un roșu direct.

Real Madrid, care nu a pierdut în țările rusești de la Galacticos, nu a putut rupe ghinionul din Luzhnikí, unde echipa albă nu a reușit niciodată să câștige.

FIȘA DE MECI:

1 - CSKA Moscova: Akinféev; Nababkin, Chernov, Becao, Mario Fernandes; Bijol, Akhmetov; Oblyakov (, min.90), Dzagoev (Yefrémov, min.65), Vlasic; și Chálov (Sigurdsson, min.78).

0 - Real Madrid: Keylor Navas; Carvajal (Odriozola, min.42), Varane, Nacho, Reguilón; Casemiro (Modric, min.58), Kroos, Ceballos; Lucas Vázquez (Mariano, min.58), Marco Asensio și Benzema.

Obiective: 1-0, min. 1: Vlasic.

Arbitru: Ovidiu Hategan (ROM). L-a admonestat pe Bijol și l-a expulzat pe Akinféev cu un roșu direct.

Incidente: meci corespunzător celei de-a doua zile din etapa grupelor din Liga Campionilor (Grupa G) disputat pe stadionul Luzhnikí în fața a aproximativ 70.000 de spectatori (două treimi din capacitate).

Bosniac Edin Dzeko a marcat marți un hat-trick în victoria Romei cu 5-0 pe stadionul olimpic împotriva lui Viktoria Plzen, ceea ce le-a permis italienilor să adauge prima lor victorie în grupa G a Ligii Campionilor.

Trei mari goluri Dzeko, adăugate la golurile turcului Cengiz Under și olandezul Justin Kluivert au lansat un Roma care a ajuns la Real Madrid pe locul doi în grupa G cu 3 puncte, după înfrângerea albilor împotriva CSKA Moscova, nou lider cu 4. După debutul dur european, cu o înfrângere cu 0-3 pe stadionul Santiago Bernabéu împotriva Real Madrid, Roma l-au primit pe Viktoria cu obligația de a prevala și nu au dezamăgit așteptările impunându-și superioritatea tehnică din start.

Înfrângerea Madridului a coincis cu unul dintre cele mai mici momente ale Romei la începutul sezonului, dar „giallorossi” au reușit să se ridice și au ajuns la răscruce de drum marți, după două victorii consecutive, împotriva lui Frosinone și, mai ales, a lui Lazio în derby. Echipa antrenorului Eusebio Di Francesco a sărit pe teren agresiv și a profitat de prima lor ocazie pentru a trece înainte datorită lui Dzeko, care l-a doborât pe portarul rival cu piciorul stâng jos la sol, care a pus angajamentul în jos (m.3 ).

Viktoria, mai pregătit în atac decât în ​​apărare, a creat câteva situații bune în zona de poartă romană, dar nu a reușit să profite de ele și a ajuns să plătească pentru numeroasele spații acordate contraatacului Romei. După un șut cu piciorul stâng de la 25 de metri de turcul Cengiz Under care a zguduit bara transversală (m.29), romanii au obținut din nou avantajul dublu prin Dzeko, care a marcat un gol cu ​​un whiplash de la distanță, după un mare control în zona de penalizare (m.39).

Bosniacul, care a marcat doar în prima zi din Serie A (Prima Divizie) în acest sezon, și-a rupt seceta cu o performanță remarcabilă, făcută din forța fizică și tehnică de cel mai înalt nivel. Al doilea gol l-a lăsat atins pe un Viktoria care, după ce s-a salvat datorită unei opriri providențiale a portarului slovac Matus Kozacik împotriva lui Alessandro Florenzi (m.45), a capitulat în reluare primind 3-0 de la tânărul Under (m.64).

Mijlocașul italian Lorenzo Pellegrini a dat o pasă grozavă în gaură și aripa turcă a definit cu piciorul stâng pentru a mări avantajul unui rom care a mărit și mai mult marja la 75 prin Kluivert, fiul fostului atacant al Barcelonei Patrick Kluivert. A fost o țintă importantă pentru tânărul extrem, semnat în această vară de la Ajax, care a devenit cel mai tânăr jucător din istoria romilor capabil să înscrie în Liga Campionilor, la 19 ani și 10 zile.

În ultimul minut, cu meciul deja condamnat, Dzeko și-a încheiat marea noapte cu lovitura de cap care a marcat 5-0 final și triplurile sale personale. A fost un regres sever pentru Viktoria, al cărui debut în această Ligă a Campionilor fusese și mai amar: au fost înaintea a două goluri împotriva CSKA Moscovei, dar au revenit cu un gol decisiv în ultima secundă.

5. Roma: Olsen; Florenzi, Fazio, Jesus, Kolarov (Luca Pellegrini, m.75); Nzonzi, Cristante, Pellegrini (Zaniolo, m.75); Kluivert, Under (Schick, m.75), Dzeko.

0. Viktoria Plzen: Kozacik; Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersik; Prochazka, Hrosovski; Zeman (Ekpai, m.71), Horava (Kolar, m.65), Kovarik; Krmencik (Reznicek, m.78).

Obiective: 1-0, m.3: Dzeko; 2-0, m.40: Dzeko; 3-0, m.64: Sub; 4-0, m.74: Kluivert; 5-0, m.93: Dzeko.

Arbitru: Pawel Raczkowski (POL). El a arătat cartonaș galben localului Schick (m.88) și vizitatorului Hejda (m.51).

Incidente: Meci corespunzător celei de-a doua zile a grupei G a Ligii Campionilor disputat pe stadionul olimpic din Roma în fața a aproximativ 50.000 de spectatori.