• Facebook Messenger
  • Pinterest
  • E-mail
  • La imprimare

PARIS - După ploile enervante de duminică, femeile s-au întors în acțiune la Roland Garros. După ce a intrat în a doua săptămână a unui Grand Slam pentru a 15-a oară în ultimele 16 participări, rusoaica Maria Șarapova (a doua) nu a mai putut face un pas și a fost eliminată împotriva cehei Lucie Safarova (a 13-a) cu 7-6 (3) 6-4 în optimile de finală. Astfel, campioana pariziană a fost concediată în doi din ultimii trei ani. Și Serena Williams, liderul clasamentului, a suferit, dar a inversat-o și a trecut în sferturile de finală. Petra Kvitova a fost eliminată.

sharapova

Șarapova a fost eliminată de Safarova AP

Șarapova, campioana în acțiune, a condus recordul de 4-1 împotriva Safarova (2-1 pe lut), dar nu a avut o zi grozavă și cehul a depășit-o clar. Cu încă 14 lovituri câștigătoare, crucea stânga a cehei a făcut ravagii pe mâna dreaptă a siberianului. În acest fel, el a construit un triumf istoric învingându-l pe campionul în exercițiu, care se baza pe putere, dar nu avea variante și o apărare mai bună.

Recentele victorii ale lui Sharapova asupra lui Safarova au fost deja dure, renunțând la un set și, în cea mai recentă, în urmă cu 12 luni, la Stuttgart, ea a ajuns la două puncte ale unei înfrângeri care până atunci ar fi însemnat părăsirea Top 10.

Meciul respectiv a marcat o pauză pentru Sharapova în acest sezon, după rănirea umărului drept care a determinat-o să-și închidă mai devreme 2013 și a propulsat-o să câștige trei din următoarele patru turnee. Inclusiv, desigur, French Open. Dar campioana Fed Cup, Safarova, a izbucnit în ultimele 13 meciuri ale Rusiei în ultimele 13 meciuri pe praf de cărămidă.

Stânga se va întoarce în Top 10 mondial și va rivaliza cu spaniola Garbiñe Muguruza (20), care a repetat sferturile anului trecut la Paris, unde a cedat tocmai în fața Șarapovei. Luni, cea născută în Venezuela a învins-o pe italiană Flavia Pennetta (28) cu 6-3 și 6-4.

La rândul ei, Serena, deținătoare a două titluri la French Open (cea mai recentă, din 2013), a avut o altă zi îngrijorătoare, dar a avut mentalitatea și curajul de a-și învinge compatriota Sloane Stephens (40) cu 1-6, 7- 5 și 6-3.

Numărul 1 a renunțat la primul set în doar 23 de minute, pradă greșelilor și agresivității lui Stephens, care a fugit-o literalmente. Durerea de cap continuă, de când a pierdut serviciul la începutul capitolului următor, până când s-a liniștit, a fost mai precis și a aruncat presiunea asupra rivalului său, căruia îi lipsea oportunismul în anumite momente decisive pentru a putea specifica o zi care fusese istoric, deoarece cei mai buni doi din circuit ar fi putut fi eliminați.

Serena își revenea în mijlocul setului, până a reușit să recupereze pauza de serviciu, să obțină altul și să obțină 4-3 și să servească în favoarea ei. Departe de a-l defini, a suferit o nouă pauză de la Stephens și a remizat cu 4-4. Cu urcușuri și coborâșuri, a rupt din nou în al unsprezecelea joc și imediat după aceea a ratificat avantajul cu al său și a întins lupta până la al treilea.

În al cincilea sfert al setului final, câștigătoarea a 19 coroane de simplu Grand Slam a marcat o nouă pauză, sprijinindu-se pe puterea și capul puternic pentru a-și forța compatriota. A continuat cu câteva urcușuri și coborâșuri, până a semnat o altă victorie dură, a treia la rând la Paris după ce a pierdut primul set. Fără îndoială, va trebui să se îmbunătățească pentru ultima treaptă.

În următoarea instanță, Serena o va întâlni pe Sara Errani (a 17-a), care a măturat-o pe germana Julia Goerges (a 72-a). Astfel, italianca se bucură la Paris, unde a avansat în turul celor mai buni opt pentru a patra oară la rând. A fost chiar finalistă în 2012 și semifinalistă în 2013.

Între timp, ceha Petra Kvitova (a 4-a în WTA) a fost surprinsă de 2-6, 6-0 și 6-3 de elvețianul Timea Bacsinszky (24) al marelui 2015, care o va întâlni acum pe belgianul Alison Van Uytvanck (93), care a măturat-o pe surprinzătoarea româncă Andreea Mitu (100). În ciuda înfrângerii, Kvitova va sări pe locul doi în clasamentul mondial.