strălucește

Aragonezii Sergio Ibanez a fost din nou cel mai remarcabil sportiv spaniol din Campionatul European de Judo pentru Nevăzători desfășurat la Genova (Italia) în perioada 26-28 iulie. În plus față de medalia de bronz, delegația națională a obținut două cincimi și două locuri șapte, care înscriu și pentru clasamentul de calificare Tokyo 2020.

La categoria sub 66 de kilograme, Sergio Ibanez a câștigat primul meci împotriva portughezului Miguel Vieira, dar a pierdut al doilea împotriva azerului Bayram Mustafayev. În tabelul play-off-ului, însă, i-a învins succesiv pe turcul Kadir Yildirim, pe rusul Viktor Rudenko și pe georgianul Giorgi Kaldani până a atârnat medalia de bronz.

După argintul obținut în urmă cu mai puțin de o lună la Jocurile Mondiale pentru Nevăzători de la Fort Wayne (Statele Unite), tânărul de 20 de ani din Genova a adăugat noi puncte în clasamentul internațional și a făcut un alt pas înainte în calificarea sa la Jocurile Paralimpice la Tokyo 2020. În aceeași greutate, Daniel Gavilán A terminat pe locul șapte după ce l-a învins pe rusul Artem Merkulov, pierzând cu Kaldani, învingându-l pe portughezul Nuno Rocha și fiind eliminat definitiv în play-off de azerul Namig Abasli.

Nu a putut reedita podiumul Indiana la mai puțin de 73 de kilograme, deși era foarte apropiat, madrilenul Álvaro Gavilán. După ce l-a depășit pe lituanianul Osvaldas Bareikis și pe rusul Șahban Kurbanov, în semifinale a fost întrerupt de germanul Nikolai Kornhass, numărul unu în clasamentul mondial și în cele din urmă câștigătorul turneului. Cel mai tânăr dintre frații Gavilán a pierdut lupta pentru bronz alături de ucraineanul Rufat Mahomedov, care deja i-a eliminat pe spanioli din remiza principală la recentele Jocuri Mondiale.

Nici el nu și-a putut aduce medalia de bronz Marta Arce, singurul reprezentant spaniol la categoria feminină. Valladolidul a pierdut în fața turcului Duygu Cete și a învins-o pe croata Mirela Bralic, dar în lupta pentru locul al treilea nu a reușit să o învingă pe suedeza Nicolina Pernheim.

În mai puțin de 100 de kilograme, navaranii Íñigo Gerbolés a terminat pe locul șapte după victoria sa împotriva portughezului Aliu Baio și pierderile sale împotriva britanicului Christopher Skelley și a azerului Kanan Abdullakhanli. La cea mai ușoară categorie masculină, cea sub 60 de kilograme, cea andaluză Borja Pahissa a pierdut primul său meci împotriva Georgianului Nukri Migrijanashvili și a căzut din nou în play-off în fața rusului Zaur Dzhabrailov. Și în mai puțin de 73 de ani, georgiana Bachuki Shelia a omis David garcia în prima rundă.

Judoka de la Federația Sportivă Spaniolă pentru Nevăzători au concurat și ei în proba pe echipe, dar au pierdut în fața Rusiei și Turciei și au rămas fără opțiuni de medalie.