Vitolo și Gameiro au marcat golurile pentru hispanici, care au fost doar mai buni la început și la sfârșitul meciului

Madrid | 28 · 04 · 16 | 17:32

live

Știri salvate în profilul dvs.

Mariano îl felicită pe Vitolo pentru obiectivul său. REUTERS

Sevilla a început vineri o remiză valoroasă la casa lui Șahtior Donețk (2-2) în prima manșă a semifinalelor Europ League, în care spaniolii au fost mai buni la începutul și la sfârșitul meciului.

Jocul nu ar fi putut începe mai bine pentru fanii Sevilla, de la cinci minute a trecut în față pe tabela de marcaj prin Vitolo. Francezul Gameiro a primit mingea pe marginea suprafeței și a dat-o la început atacantului spaniol, care l-a tăiat cu măiestrie pe Rakitskiy și l-a învins pe portarul ucrainean de jos.

„Minerii” au durat douăzeci de minute pentru a trage la poartă prin brazilianul Marlos, dar șutul său concentrat nu l-a pus pe Soria în dificultăți. Cu toate acestea, atacantul Shakhtarului ar avea mai mult noroc la scurt timp după aceea, profitând de un eșec colosal de marcare al apărării spaniole, care a stricat toată munca din primele douăzeci de minute.

O trecere de peste treizeci de metri de Rakitskiy a lăsat de neînțeles singură Marlos, care chiar a avut timp să coboare mingea cu pieptul și nu a avut nicio problemă să-l bată pe portarul spaniol cu ​​o lovitură subtilă cu piciorul stâng (min.23).

Confruntat cu presiunea locală, Sevilla a continuat să dea înapoi, de care echipa locală a profitat pentru a pune în poartă poarta apărată de Soria. Marlos, care a fost un coșmar pentru apărarea andaluză în prima repriză, a creat al doilea gol de nicăieri după o scurtă lovitură de colț.

El și-a tăiat cu măiestrie marcajul și a scos un centru magnific din pălărie care a fost complet terminat doar de Stepanenko la marginea zonei mici (min.35).