Actualul campion a învins-o pe Azarenka în semifinale, iar numărul 1 l-a depășit pe Errani

Paris | 06 · 06 · 13 | 20:06

juca

Știri salvate în profilul dvs.

Șarapova, în timpul meciului. EFE

Cel mai bun jucător de tenis din lume, Americanca Serena Williams și apărătoarea titlului Roland Garros, rusoaica Maria Șarapova, se vor întâlni sâmbătă în finală după ce a învins-o pe italianca Sara Errani și respectiv pe bielorusa Victoria Azarenka.

Va fi a treia finală de Grand Slam disputată de cele mai bune două rachete ale momentului, care au luptat deja pentru titlul de Australian Open în 2007, cu o victorie pentru Williams, și pentru Wimbledon în 2004, cu o victorie pentru Sharapova.

Cu toate acestea, americanul și-a pierdut primele 2 meciuri împotriva rusului, în 2004, și a învins-o de 13 ori de atunci, ultima dată în finala ultimului turneu de la Madrid, tot pe lut.

Williams a trecut astăzi peste Errani ca un uragan. 46 de minute au fost suficiente pentru a-l dezintegra pe actualul subcampion Roland Garros cu 6-0 și 6-1.

Americanca, care la 31 de ani își caută al doilea Roland Garros la Paris, a demonstrat încă o dată în semifinale că este intratabilă, așa cum demonstrează faptul că a înlănțuit o serie de 30 de victorii consecutive.

Serena a înscris 53 de puncte și l-a lăsat pe Errani să semneze doar 16 în tot meciul. A ajuns în finală după ce a petrecut doar 6 ore și 45 de minute în total pe pistă, mai puțin de o zi lucrătoare în Franța.

Italianul, care a arătat că se confruntă cu tragedii cu umor, și-a sărbătorit primul joc al meciului ridicând brațele și uitându-se la public. Apoi a încheiat un parțial devastator de 9-0.

La scurt timp după aceea, subcampioana 2012 și cea de-a cincea cea mai bună jucătoare de tenis din clasamentul WTA, a părăsit terenul cu ochi sticloși, după cea mai puternică înfrângere în puncte câștigate de învins în preludiul finalei de la Roland Garros din 1991 când spaniola Arantxa Sánchez Vicario îl va distruge pe Steffi Graf cu 6-0 și 6-2.

Chiar înainte de acea scurtă semifinală, ceremonia de 40 de ani a WTA a avut loc pe terenul central Philippe Chatrier, la care au participat legende de tenis vii, precum Martina Navratilova, însăși Sánchez Vicario, Conchita Martínez, Martina Hingis și Rennae Stubbs.

Înainte, Sharapova dăduse seama de Azarenka cu 6-1, 2-6 și 6-4 în 2 ore și 10 minute.

Rusoaica a început meciul puternic, înscriind 25 de puncte în primul set, de 11 dintre rivale și cu 11 lovituri câștigătoare de 4 de bieloruse, al treilea cel mai bun din clasament.

Dar Sharapova, în vârstă de 26 de ani, a pierdut abur în a doua manșă, unde Azarenka, în vârstă de 23 de ani, și-a îmbunătățit serviciul și a marcat setul, în timp ce cerul se înnorase.

După 1 oră și 7 minute, rafalele de ploaie i-au obligat pe organizatori să oprească meciul când scorul era 1-6 și 6-2. Treizeci de minute mai târziu, Șarapova și Azarenka s-au întors în instanță pe Philippe Chatrier și rusa și-a afirmat statutul de favorită, deși i-a fost greu să închidă meciul.

A demonstrat astfel de ce a câștigat cel puțin o dată toate titlurile de Grand Slam în timp ce rivalul său a câștigat doar de două ori cu Australian Open.

Williams și Sharapova, singurii doi jucători activi care au cucerit măcar o dată pe toți marii, vor concura pentru titlul de la Roland Garros sâmbăta viitoare.