Alba Torrens și Sancho Lyttle, remarcabili (76-54)

Marta Xargay încearcă să depășească apărarea ucraineană.
EFE

spania

Spania a învins Ucraina astăzi cu autoritate (76-54) în al doilea meci din faza grupelor Eurobasket, cu o mare Alba Torrens, care a fost golgheterul meciului cu 26 de puncte și și-a deschis drumul spre sferturile de finală.

Celălalt remarcabil a fost centrul lui Sancho Lyttle, care a avut 16 puncte și 18 recuperări, un nou dublu-dublu după cel pe care l-a obținut vineri împotriva Ungariei.

Spaniolii au arătat cel mai bun din repertoriul lor în al treilea sfert, când au reușit să decoleze datorită unei apărări solide și a unor contraatacuri bune.

Laia Palau a egalat-o pe Amaya Valdemoro în numărul de meciuri internaționale disputate pentru echipa națională, cu 258.

María Conde s-a odihnit sâmbătă, după lovitura primită pe umărul stâng împotriva Ungariei, iar astăzi, zi de odihnă, starea ei va fi evaluată pentru jocul împotriva gazdelor cehe.