Spații de nume

Acțiuni de pagină

Thomas Mario Haas. Este un jucător de tenis profesionist german. La începutul anului 2014 a fost plasat pe poziția a douăsprezecea a clasamentului, reușind să fie numărul doi mondial în mai 2002.

Sinteza biografică

S-a născut în orașul Hamburg, Germania, la 3 aprilie 1978.

Carieră

A concurat pe circuitul profesional din 1996, făcându-l cel mai longeviv jucător de tenis din turneu, jucându-și sezonul 19 ca profesionist în 2014.

A obținut paisprezece titluri în carieră; cel mai remarcabil dintre ei a fost Stuttgart Masters în 2001. Celelalte treisprezece trofee ale sale corespund patru turnee ATP 500 și nouă în categoria ATP 250. Pe lângă medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Sydney din 2000 și a fost finalist la un alt Masters 1000 și în Cupa Grand Slam.

A terminat unsprezece sezoane în primii cincizeci din clasament și șapte dintre ele în primele douăzeci, în ciuda faptului că a pierdut mai bine de doi ani din carieră din cauza accidentărilor (2003 și 2010). În turneele de Grand Slam, cea mai bună performanță a sa a fost să ajungă în semifinale și a făcut-o de patru ori între 1999 și 2009.

Și-a început cariera profesională pe 10 iunie 1996 la vârsta de 18 ani, contestând Weiden Challenger în Germania. În prima rundă i-a învins pe cei 152 ai lumii Steve Campell cu 6-1 6-2, în runda a doua Carsten Arriens 4-6 6-0 6-0, și Oliver Gross în sferturi de finală cu parțiale de 7-6 6- 2 și în semifinale îl învinge pe Emilio Benfele cu 6-2 6-1. În finală a pierdut împotriva lui Tomas Nydalh cu 6-2 3-6 și 6-7. Această mare performanță îi permite să se ridice la poziția 492 a ATP.

În săptămâna următoare, el va contesta provocatorul Eisenach unde îl va învinge din nou pe Carsten Arriens cu 0-6 7-5 și 6-1 înainte de a pierde în turul al doilea în fața lui Federico Rovai cu un dublu 2-6. A ajuns la poziția 444 în clasament.

Mai mult de o lună mai târziu se va întoarce să joace un provocator la Lexington, unde va învinge Grand Stafford cu 6-2 3-6 și 6-3 în prima rundă înainte de a pierde în fața lui Gouichi Motomura cu 0-6 6-4 și 2-6. După această săptămână s-a clasat pe locul 390.

Prima sa apariție la nivelul ATP a fost la Turneul Indianapolis, unde l-a învins pe Dick Norman în prima rundă cu o dublă de 6-3, pentru a învinge doi top-30 în runda a doua și a treia: mai întâi a scăpat de Renzo Furlan cu 6- 1 și 6-2 și după Mark Woodforde 7-6 și 6-2. A căzut în sferturile de finală în fața numărului 1 mondial de atunci Pete Sampras cu seturi de 3-6 și 4-6. După această săptămână grozavă, a crescut cu peste 100 de locuri în clasament până la locul 237 în lume.

Primul Grand Slam pe care l-a jucat a fost Turneul Open al Statelor Unite. A pierdut în prima rundă în fața lui Michael Stich 3-6 6-1 1-6 5-7. În ciuda înfrângerii timpurii, și-a continuat ascensiunea și s-a clasat pe locul 219 în lume.

A jucat din nou la nivelul ATP la Turneul de la Basel unde l-a învins pe Jakob Hlasek cu 7-6 și 6-3 în prima rundă înainte de a pierde în fața lui Pete Sampras într-un meci grozav în care a reușit să câștige un set. Pierdut 3-6 6-4 4-6. A fost clasat ca Top 200 în prima săptămână.

Apoi a jucat pe challengerul Austin, unde a pierdut în prima rundă împotriva lui Sebastian Lareau cu 3-6 6-4 4-6.

Ultimul său turneu al anului a fost provocatorul Daytona Beach, unde a fost subcampion. A învins-o pe Doug Flach cu 7-5 6-3 în prima rundă, iar Grant Stafford cu 7-5 6-0 în a doua rundă. În sferturi la Kevin Ullyett 7-5 5-6 6-1. În semifinale la Cecil Mamiit 6-1 4-6 6-3. În finală ar pierde împotriva lui Andrei Cherkasov cu 6-7 3-6 5-7.

El a încheiat anul pe locul 171 în clasament.

A început anul pierzând în prima rundă a turneului Scottsdale împotriva lui Mark Philippoussis 6-2 3-6 4-6.

Următorul său turneu a fost Miami Masters, unde l-a învins pe Guy Forget cu 7-6 7-5 în prima rundă și Javier Sanchez cu 4-6 6-2 6-1 în runda a doua. A pierdut în runda a treia la numărul doi Thomas Muster 1-6 2-6.

Mai târziu a jucat din nou un provocator, mai exact la Birmingham. El l-a învins pe Mariano Zabalete cu 6-1 6-2 în prima rundă, Mark Knowles în runda a doua 6-3 6-4, Steve Bryan 7-5 4-6 6-3 în sferturi, Jaime Oncins 4-6 7 în semifinalul -6 6-4, așa că a ajuns la al treilea final al lui Chaleger, o finală care, la fel ca și cele precedente, a pierdut. A pierdut în fața lui Johan Van Herck 6-7 4-6 7-6.

A continuat sezonul jucând Hamburg Masters. În acest turneu l-a învins pe Dominik Hrbaty cu 7-6 6-2 în 1R. În runda a doua a obținut prima victorie împotriva unui top 10 învingându-l pe Carlos Moyá cu 6-4 6-1. În runda a treia l-a învins pe Oliver Gross cu 5-7 7-5 6-3. În sferturi a învins-o pe Alberto Berasategui cu 2-6 6-2 6-3. A pierdut în semifinale împotriva lui Felix Mantilla 6-4 3-6 4-6. După acest turneu extraordinar a ajuns în primele 100 ale clasamentului mondial. Mai exact pentru poziția 82 în clasament.

El și-ar continua sezonul jucând Rome Masters, unde a câștigat în primul tur Magnus Gustafsson 3-6 6-4 7-5, înainte de a pierde în turul al doilea împotriva lui Carlos Moya 4-6 2-6.

Apoi a participat la primul turneu de iarbă din cariera sa la Halle. Acolo l-a învins pe Bohdan Ulihrach cu 6-1 6-2 în prima rundă și a pierdut în runda a doua împotriva lui Jeff Tarango cu o dublă de 4-6.

A jucat apoi la Wimbledon unde l-a învins pe Cristian Ruud cu 6-2 6-1 6-2 în prima rundă și a pierdut în a doua împotriva lui Mark Petchey cu 6-7 4-6 2-6.

Apoi a jucat turneul de la Washington Open unde în prima rundă a avut o revedere, în a doua l-a învins pe Mark Meklein cu 6-4, 2-6, 6-3, în al treilea cu Kenneth Carlsen 6-7 6-4 6- 4. A pierdut în sferturile de finală în fața lui Petr Korda 7-6 4-6 4-6.

Următorul său turneu a fost Canadian Masters. Acolo a petrecut o rundă învingându-l pe Daniel Nestor cu 5-7 6-4 6-4 și a pierdut în a doua împotriva lui Tomas Enqvist 7-6 4-6 4-6.

De asemenea, avea să treacă printr-o rundă la Cincinnati Masters. Acolo l-a învins pe Grant Stafford în prima rundă cu 6-4 4-6 6-4 și a căzut în runda a doua împotriva lui Albert Costa 3-6 4-6

În pregătirea pentru US Open a jucat în Indianapolis, unde a pierdut în prima rundă împotriva lui Mark Merklein cu 6-3 1-6 3-6.

În US Open a învins prima rundă împotriva lui Oliver Gross cu seturi de 6-3 6-4 2-6 6-4, iar a doua împotriva lui Jan Korslak 6-4 6-1 6-2. A pierdut în runda a treia împotriva lui Marcelo Ríos 4-6 6-3 3-6 6-1 1-6.

Apoi a jucat turneul de la Toulouse unde l-a învins pe Oleg Ogorodov cu 6-4 6-2, iar al doilea cu Tomas Nydahl cu 6-3 6-4 înainte de a pierde în sferturile de finală împotriva lui Alex Radulescu 1-6 4-6.

În turneul de la Basel a pierdut în prima rundă împotriva lui Carlos Moyá 4-6 6-3 4-6.

La Viena a depășit prima rundă învingându-l pe Arnaud Boetsch cu 6-3 6-2 și a pierdut în a doua împotriva lui Karol Kucera 1-6 3-6.

Următorul său turneu a fost cel de la Lyon, unde va ajunge la prima sa finală la nivelul Atp. El l-a învins pe Albert Portas cu 6-1 6-3 în prima rundă. În al doilea rând cu Julian Alonso 6-2 6-3. În sferturi îl va învinge pe Tomas Enqvist cu 6-3 6-3. În semifinale l-a învins pe Yevgueni Kafelnikov cu 4-6 6-4 6-3. Finala a fost pierdută în fața lui Fabrice Santoro cu 4-6 și 4-6. Performanța sa excelentă în acest turneu l-a ajutat să ajungă pe locul 43 în clasament.

În ultimele sale două turnee ale anului a pierdut în prima rundă: - La Turneul ATP de la Stuttgart împotriva Tim Henman 5-7 6-3 4-6. - În turneul de la Santiago împotriva Andrea Gaudenzi 3-6 2-6.

A terminat anul acesta cu 22 de victorii și 17 înfrângeri și s-a clasat pe locul 44 în clasament

Turnee ATP (16; 15 + 1)

Single (15)

• ATP Masters 1000 (1)
  • World Tour 500 (4)
  • ATP World Tour 250 (10)

(*) Turneul de la Stuttgart Indoor a fost un TMS până în sezonul 2001 inclus, dar începând din 2002 a pierdut această condiție atunci când Madrid TMS a fost creat pentru a-l înlocui.