Echipa lui Marcelino va juca în optimile de finală din Rusia după ce a câștigat cu 2-1 la Mestalla

Distribuiți articolul

Rodrigo își sărbătorește golul împotriva lui Krasnodar. Reuters

profită

Valencia va trebui să-și apere avantajul obiectivului în întoarcerea al optulea din Europa League după ce a adăugat o victorie împotriva Krasnodar într-un joc rău2-1), în care rezultatul a fost mai bun decât jocul, în ciuda începutului bun al jocului de către echipa valenciană.

A fost un meci ciudat, controlat cu autoritate de Valencia până în minutul 30, dar asta s-a schimbat radical din acel moment, când Krasnodar a preluat meciul până au mai rămas zece minute în care echipa locală și-a strâns rivalul.

Valencia a dominat jocul în primele minute, dar a trebuit să profite de primul atac de poziție al echipei ruse pentru a face 1-0 împotriva în un galop excelent al lui Rodrigo, care a înscris cu un șut superb.

Dinamica meciului nu s-a schimbat după 1-0, deoarece Valencia a continuat ca stăpân al meciului fără a permite rivalului să aibă opțiuni de a merge de la mijlocul terenului.

O pasă de la Lato la Rodrigo a făcut 2-0 pe tabela de marcaj și la scurt timp, într-un nou contra, portarul Safonov a făcut o salvare excelentă într-un șut al lui Gameiro, într-o fază a meciului în care superioritatea locală a fost absolută.

Cu toate acestea, după o jumătate de oră de joc, jocul s-a schimbat radical și Krasnodar a apucat mingea și a început să joace aproape permanent pe teren valencian.

Un șut al lui Stotski (m.34) pe care Neto l-a trimis în corner a fost cea mai clară ocazie pentru echipa vizitatorilor, care a manevrat mingea cu ușurință în apropierea zonei locale, dar cu aproape nici o adâncime împotriva unui Valencia care nu a fost nimic ca prima repriză. o oră.

A doua repriză a început așa cum a terminat prima, de când Krasnodar a apăsat, a recuperat mingea și nu a permis echipei lui Marcelino García Toral să găsească spații pentru a contracara. Valencia nu a creat pericol și părea să fie în afara jocului.

2-1 înscris de Claesson, a fost o adevărată reflectare a ceea ce s-a văzut pe terenul de joc, de când s-a arătat echipa rusă superioare Valencia la toate nivelurile.

După golul vizitatorului, Valencia nu a reacționat, a fost blocat în zona sa și remiza a fost mult mai aproape decât posibilitatea ca localnicii să înscrie al treilea gol, din moment ce erau complet dezorientați.

Jocul a intrat în ultimul sfert de oră, fără ca Valencia să fi avut o singură opțiune de gol în întreaga a doua perioadă, în timp ce un Krasnodar crescut a continuat să privească golul lui Neto.

Jocul s-a egalat în ultimele minute, dar Valencia nu a putut găsi o modalitate de a aborda golul lui Safonov cu pericol, deși cel puțin a împiedicat rivalul să mențină controlul jocului.

Astfel, Valencia s-a întors cu susul în jos, dar ordinea rivalului a împiedicat să se producă șanse de gol împotriva golului echipei ruse și 2-1 a fost, cu joc mai mult decât cu ocazii, un rezultat bun pentru Valencia.

2 - Valencia: Neto, Piccino, Gabriel Paulista, Diakhaby, Carlos Soler, Parejo, Coquelin, Guedes (Cheryshev, m.70), Gameiro (Rubén Sobrino, m.78) și Rodrigo (Santi Mina, m.62).

1 - Krasnodar: Safonov, Petrov, Martynovich, Spajic, Ramírez, Gazinski (Golubev, m.89), Kaboré, Olsson, Wanderson (Suleymanov, m.80), Claesson și Stotski (Ari, m.55).

Obiective: 1-0, m.12: Rodrigo. 2-0, m.24: Rodrigo. 2-1, m.63: Claesson.

Arbitru: Orel Grinfeld (ALE). El i-a admonestat pe Parejo și Coquelin pentru Valencia și Kaboré, Claesson și Martynovich pentru Krasnodar.

Incidente: Prima manșă a optimilor de finală din Europa League, disputată la Mestalla în fața a 36.600 de spectatori. Omul de afaceri din Singapore, Peter Lim, proprietarul Valencia, a participat la întâlnire.