Castellón face un pas uriaș spre sferturile de finală ale Ligii Europa, învingându-l pe Zenit cu 1-3

Distribuiți articolul

Iborra sărbătorește primul gol. EFE

versiune

Villarreal a revenit pentru a-și oferi versiunea europeană pentru a fi trimisă Zenit Rus la Sankt Petersburg într-un meci în care a fost superior rivalului său și a obținut un rezultat (1-3) care lasă cravată foarte favorabilă la interesele tale.

A fost foarte Villarreal departe de slaba sa performanță în Liga spaniolă și că îl are instalat în zona retrogradării pe locul al doilea, deoarece de la început a preluat controlul jocului și a prezentat un pumn letal care îi lipsește în campionatul intern. Probabil, cel mai bun Villarreal al anului curent.

Villarreal a început ciocnirea în căutarea zonei rivale. În plus, a presat cu o oarecare intensitate în câmpul Zenit, ceea ce a făcut ca echipa rusă să aibă probleme în luarea inițiativei jocului.

Prima ocazie a lui Villarreal a venit după nouă minute de joc, când, după o asistare a lui Samu Chukwueze, Morlanes a semnat un voleu care a ieșit lângă stânga a obiectivului rusesc.

Ciocnirea a ajuns la minutul 20 cu același scenariu, cu dominarea mingii și o prezență mai mare în terenul rival al lui Villarreal împotriva unui Zenit care nu a arătat niciun indiciu de reacție sau de asumare a comenzii jocului.

Cu această dinamică, echipa lui Javi Calleja a rotunjit din nou poarta în minutul 24, după ce o centrare de pe aripa dreaptă a fost finalizată din prima linie a zonei de către Fornals, dar șutul său puternic a fost oprit în două reprize de Lunev.

Ca rezultat al muncii bune a lui Villarreal, prima și marea șansă a lui Zenit nu a venit până în minutul 28, în care, după o pierdere a mingii de la Morlanes, Azmoun a înfruntat zona cu viteză, dar în mână în mână cu Andrés Fernández El a fost prea călcat înainte de acțiunea golului spaniol pentru a-i împiedica lansarea.

Insistența lui Villarreal a fost răsplătită după 33 de minute de joc după un centru excelent al lui Samu pe care Funes Mori l-a câștigat cu capul, astfel încât Iborra a terminat rețeaua și treceți în fața echipei Castellón, deși bucuria nu a durat mult pentru că aproape în acțiunea următoare echipa rusă a egalat.

Jocul a fost mult protestat de Villarreal, care a pretins un posibil ofsaid, deși golul a venit și după o altă pierdere a balonului de către echipa spaniolă în centrul terenului.

În ultimele bare din prima repriză, jocul a menținut tendința anterioară celor două goluri, cu Villarreal mai intens decât Zenit și cu o prezență mai mare în câmpul rus.

Golurile lui Gerard Moreno și Morlanes

În a doua jumătate, jocul a fost echilibrat în primele sale bare. Echipa locală a ieșit mai concentrată și Villarreal nu s-a mai mișcat la fel de confortabil în primul sfert de oră ca în prima repriză împotriva unui adversar care părea cu mai multă claritate a ideilor să ajungă în zona echipei spaniole.

Dar după aproape douăzeci de minute de joc în această perioadă și doar două ocazii timide, una pe fiecare echipă, Villarreal l-a lovit din nou pe Zenit cu un gol al lui Gerard Moreno după o centrare bună a lui Forlanes de pe aripa stângă pe care atacantul catalan a încheiat-o cu o lovitură de cap în centrul zonei.

Departe de a reacționa, Zenit a fost atins și apărat foarte aproape de poarta sa, ceea ce a determinat echipa lui Javi Calleja să mute mingea aproape după bunul plac și să continue cu un control al jocului care l-a determinat să-și extindă avantajul în minutul 71 cu un gol de la Morlanes, unul dintre cele mai bune ale nopții, din partea din față a zonei.

Acest obiectiv a încheiat jocul. Zenit a apăsat, dar fără criterii, iar Villarreal a încercat să țină mingea și apărat cu mare succes, care a împiedicat orice reacție finală de la Zenit.

Fișa cu date:

1 - Zenit: Lunev, Kuzyaev, Rakitskiy, Ivanovic, Smolnikov, Driussi, Wilmar Barrios, Ozdoev (Zabolotny, m.89), Mak (Shatov, m.71), Azmoun (Hernani, m.76) și Dzyuba.

3 - Villarreal: Andrés Fernández, Jaume Costa, Víctor Ruiz, Álvaro, Miguel Llambrich, Funes Mori, Fornals (Cazorla, m.78), Iborra, Morlanes (Cáseres, m.74), Samu și Gerard Moreno (Bacca, m.86).

Obiective: 0-1, m.33: Iborra. 1-1, m.35: Azmoun. 1-2, m.64: Gerard Moreno. 1-3, m.71: Morlanes.

Arbitru: Gianluca Rocchi (ITA). A arătat cartonaș galben lui Wilmar Barrios și Smolnikov, de la Zenit; și Jaume Costa și Miguel Llambich, din Villarreal.

Incidente: prima manșă a turului secund al Ligii Europa disputată pe stadionul Kretovski din Saint Petersburg în fața a 51.826 de spectatori.