Sevilla, care a fost deja clasată pe primul loc în grupă pentru optimile de finală din Europa League, a pierdut cu 1-0 împotriva cipriotei APOEL, echipă care avea și pasul asigurat, într-un meci prost în care s-au colorat cu primul lor învinge recordul său de serviciu imaculat în această fază.

păstrează

Sevilistii, care au căutat pentru prima dată victoriile complete în această competiție după ce au câștigat precedentele cinci jocuri, au fost victime ale confruntării confortabile pe care le-au găsit în Nicosia și a intensității reduse a acestuia, au pierdut un penalty prin israelianul Munas Dabbur iar la următoarea joacă au primit un gol într-un corner prost apărat.

Prima repriză, la fel ca întregul meci, a fost plictisitoare și cu aproape nicio șansă în ambele zone, care a crescut într-o a doua repriză gri și teribilă pentru echipa lui Julen Lopetegui, fără soluții pentru a depăși abordarea ciprioților și fără dominație și ambiția necesară pentru a-și demonstra statutul de campion de cinci ori al competiției.

Într-un duel cu prestigiul și premiul economic pentru victoria UEFA doar în joc, întrucât ambele echipe sunt clasificate în optimi, jucătorii Sevilla fiind primii în grupă, prima repriză nu a avut prea multă istorie și a avut lipsă de intensitate și competitivitate tensiune.

În afară de încercările nereușite cu centrele în zona celor doi pretendenți, cu un unsprezece complet nou la Sevilla și debutul cu prima echipă a centralului Genaro Fernández, ciocnirea a încetinit să prindă viață.

Astfel, abia în prima jumătate de oră de joc s-au produs primele șanse periculoase în ambele zone, într-un șut din stânga croat în interiorul lui Antonio Jakolis care l-a prins, foarte sigur, pe portarul marocan Yassine Bono, la care Lucas Ocampos a răspuns cu un șut rezolvat de portarul sloven Vid Belec, urmat de un gol anulat pentru ofsaid către argentinianul de la Sevilla într-o pasă din stânga lui Sergio Escudero.

La reluare, panorama s-a schimbat puțin și chiar s-a înrăutățit pentru interesele Seviliei, care, fără capacitatea de a impune cea mai înaltă calitate împotriva APOEl, dezamăgit de punerea în scenă slabă, care a profitat de întreaga insulă mediteraneană pentru a împinge și a pune Echipa spaniolă are probleme.

În plus, andaluzii au pierdut un penalty de către brazilianul Alef dos Santos pe Ocampos în minutul 57, în timp ce portarul sloven al APOEL Vid Belec a salvat șutul israelianului Munas Dabbur ajustat pe stânga porții.

Acest lucru a făcut o picătură în Sevilla, alături de ambiția mai mare a ciprioților, care a dus la o acțiune de 1-0 în prima oră de joc, când fundașul franco-sârb Vujadin Savic a profitat de un corner aruncat de compatriotul său Matic. să se îndrepte spre spatele porții apărate de marocanul Yassine Bono înainte de pasivitatea porții și din spate.

De acolo, Sevilla a presat, a vrut să reacționeze, dar fără claritate sau succes. I-a lipsit fotbalul, liniștea și mai multă viziune asupra jocului pentru a genera șanse clare de pericol, în ciuda încercărilor lui Dabbur, Óliver Torres sau Mena, care au intrat cu toții după pauză, dar nu au putut împiedica prima înfrângere, două luni mai târziu, a lui echipă după unsprezece jocuri în total neînvins. - Fișa cu date:

1 - APOEL: Belec; Mihajlovic, Alef, Merkis, Savic, Iouannu; Jakolis (Makris, m.79), Souza, Matic, Suleiman Al-Taamari (Efrem, m.91); Pavlovic (De Vincenti, m.70).

0 - Sevilla: Bonus; Pozo, Genaro, Sergi Gómez, Escudero; Jordán (Óliver Torres, m.46), Gudelj; Ocampos, Rony Lopes, Bryan Gil (Mena, m.68); Chicharito (Dabbur, m.46).

Gol: 1-0, M.61: Savic.

Arbitru: Nikola Dabanovic (Muntenegru). El i-a admonestat pe localnici Ioannu (m.54), Savic (m.63) și Alef (m.74); și vizitatorilor Gudelj (m.47), Rony Lopes (m.51) și Ocampos (m.76).

Incidente: Joc din a șasea și ultima zi a grupei A din Europa League, disputat pe stadionul GSP din Nicosia, care a înregistrat o intrare slabă cu puțin peste 10.000 de spectatori. Gazon în stare bună.