Mijlocașul columbian a jucat 58 de minute în înfrângerea echipei ruse cu 3-1 împotriva italianului. Acum vor lupta pentru a fi transferați în Europa League.

O nouă înfrângere pentru Zenit Saint Petersburg în Liga Campionilor. Echipa lui Wilmar Barrios a pierdut cu 3-1 ca vizitator la Lazio pentru a patra întâlnire a grupei F pe stadionul olimpic din Roma. Mijlocașul columbian a jucat 58 de minute și a comis un penalty.

barrios

Cartagena a fost cerută pe tot parcursul jocului. În timp ce se afla pe teren, jucătorul a avut șapte recuperări, trei interceptări, două reprize reușite, un bloc și un punct.. În plus, Barrios a ratat doar patru pase pe tot parcursul jocului pe teritoriul italian.

Lazio domină prima repriză

Localnicii au mers repede înainte cu un gol minunat. La minutul 3 și după un joc asociat excelent pe stânga, Lucas Leiva a asistat Ciro Immobile care a primit mingea în afara zonei și a făcut un șut de la distanță medie la întregul unghi, imposibil de oprit pentru portarul Mikhail Kerzhakov care era extaziat de puterea și viteza șutului.

20 de minute mai târziu, la 22 ', italienii au mărit avantajul. Joaquín Correa a primit o minge din stânga și a început diagonala spre interior, neputându-și obține șutul, a asistat Marco Parolo care din nou de la distanță mijlocie l-a învins pe portarul rus, dar de data aceasta cu un șut scăzut la stâlpul din dreapta. Încă o dată Lazio a profitat de spațiile din trei sferturi de teren pentru a încerca să facă pagube.

La 23 'a venit reducerea pentru Zenit de Saint Petersburg. Yaroslav Rakitskiy a trimis o centrare din stânga din trei sferturi de teren care a fost conectată de Artem Dzyuba. Atacantul a primit mingea cu coapsele în interiorul zonei, s-a așezat și a făcut un șut cu stânga care l-a învins pe portarul Pepe Reina. Italienii au fost aproape de a extinde scorul în ultimele minute, dar portarul vizitator a răspuns.

Barrios comite un penalty și Lazio sigilează victoria

Pentru a doua jumătate lucrurile s-au schimbat puțin. Lazio a mărit avantajul la minutul 53 din penalty, după un fault al lui Wilmar Barrios pe Ciro Immobile că judecătorul central nu a ezitat să fluiere. Atacantul a cerut mingea și l-a acuzat de securitate și forță la stâlpul drept al portarului Mihail Kerzhakov, care, deși a ghicit direcția, nu a putut opri șutul.

Cinci minute mai tarziu, Sergei Semak a decis să îl înlocuiască pe mijlocașul columbian. În locul său, Sebastián Driussi a intrat pentru a spori atacul echipei vizitatoare, ceea ce l-a costat mult să genereze circuite de joc ofensive în câmpul opus. Italianii, la rândul lor, au jucat cu calmul marcajului și nu s-au grăbit.

Lazio a încercat totuși să profite de spațiile pe care le-au acordat rivalii lor în atac, nu a avut din nou opțiuni de gol clare. Vizitatorii au încercat, dar le-a fost greu să creeze joc în câmpul opus, așa că lui Pepe Reina nu i s-a mai cerut. La minutul 84 ', romanii au reușit să mărească avantajul prin Vedat Muriqi, dar portarul rus a îngustat și a evitat al patrulea.

Zenit, nu există opțiuni de calificare

Zenit de Saint Petersburg a rămas fără opțiuni pentru a se califica în fazele eliminatorii din Liga Campionilor. După înfrângere, echipa rusă rămâne în ultima casetă a clasamentului grupei F cu o unitate, după trei jocuri pierdute și un egal, și a rămas matematic fără opțiuni pentru a ajunge în primele două poziții deținute în prezent de Borussia Dortmund și Lazio, cu nouă și, respectiv, opt unități. Acum va lupta cu Bruges (4 puncte) pentru locul al treilea și astfel va fi transferat în Europa League.

In ziua urmatoare, echipa de la Sankt Petersburg va vizita belgienii, în timp ce romanii se vor confrunta cu nemții la Signal Iduna. Ambele jocuri se vor juca miercuri, 2 decembrie, la ora 15:00. (Ora columbiană).