Schiorul acumulează 13 medalii la olimpiadele de iarnă după victoria Norvegiei la ștafeta mixtă

Madrid | 19 · 02 · 14 | 21:17

intră

Știri salvate în profilul dvs.

Biatleta norvegiană Ole Einar Bjoerndalen (2d) pozează împreună cu coechipierii săi VALDRIN XHEMAJ

Norvegianul Ole Einar Bjoerndalen a intrat miercuri în istoria olimpică după ce a devenit cel mai de succes sportiv dintre unii Jocuri de iarnă după ce țara sa a câștigat aurul în ștafeta mixtă a biatlonului numirii care se sărbătorește Sochi (Rusia), al treisprezecelea pentru atletul veteran.

Bjoerndalen, 40 de ani, se uita la stațiunea din Marea Neagră ajunge mai întâi la compatriotul său Daehlie și apoi încearcă să-l depășească, pentru care a fost înscris la un total de șase teste, obținând recordul chiar în penultima, nouă la Soci, și încă mai are posibilitatea de a deveni mai mare la ștafeta masculină.

În urmă cu unsprezece zile, reușise să potrivească cele 12 medalii de schi fond într-un mod mare, cu un aur în sprintul de 10 kilometri, dar a trebuit să aștepte până la ultimul 'gloanțe'a deveni „rege” al sporturilor de iarnă.

Cel de la Drammen a câștigat prima sa medalie acum 16 ani, la Nagano japonez, un aur în sprintul de 10 kilometri, primul dintre cei opt care împodobesc un record care include și patru argint și un bronz, pe lângă 29 de Cupa Mondială medalii.18 de aur.

Evenimentul de ștafetă mixtă a fost prezentat ca o bună oportunitate de către echipa puternică prezentată de nordici, care, după posturile celor două componente feminine, Tora Berger și Tiril Eckhoff, marșau într-o poziție secundară excelentă.

De acolo a fost Rândul lui Bjoerndalen, că a fost impecabil în lovitură și că și-a terminat ușurarea în primul rând și cu mai mult de 40 de secunde de avantaj față de urmăritori. Lucrarea a fost finalizată de Emil Hegle Svendsen, care nu a avut probleme cu păstrarea veniturilor.

Norvegia s-a impus cu un timp total de 1:09:17, conducând echipa Cehiei cu mai mult de jumătate de minut, în timp ce medalia de bronz a fost ștafeta italiană, care s-a încheiat cu aproape un minut în spatele câștigătorilor.