Rangerii a revenit la acțiune în Premier League scoțian cu un chibrit foarte important împotriva liderului Ligii, Celtic. Echipa lui Steven Gerard avea obligația să câștige pentru a nu ceda teren în a lor aspirații de a smulge primul loc de la echipa locală și așa a făcut.

celtic

Rangers au ajuns să câștige cu 1-2 într-un joc în care Alfredo Morelos nu a marcat, dar a ajuns expulzat cu timpul aproape împlinit de o simulare.

Primele minute nu au fost ușori pentru Rangers. Celtic a început mai intens și în minutul 33 din prima repriză a avut posibilitatea să meargă înainte printr-un penalty. Cu toate acestea, Ryan Christie nu a tras în cel mai bun mod și pe Allan McGregor a sfârșit prin a-și bloca șutul pentru a împiedica deschiderea scorului.

Al Celtic a căzut ca un ulcior cu apă rece Acest lucru, pentru că doar trei minute mai târziu, Rangers au reușit să meargă înainte prin poarta lui Ryan Kent. Jucătorul englez a primit o pasă de la coechipierul său Borna Barisic și, fără ezitare într-o singură clipă, a lovit puternic în poarta dreaptă a portarului pentru a pune 0-1.

Cu toate acestea, celtic nu și-a coborât brațele și în absența a trei minute pentru finalizarea primei reprize, Odsonne Édouard a făcut 1-1 după o asistare a lui Callum McGregor.

Pentru a doua parte ar fi și mai multe surprize. Rangerii nu au vrut să plece fără cele trei puncte și a ieșit cu intenția de a crește scorul prin toate mijloacele. În minutul 56, echipa Morelos a reușit să pună terenuri între ele cu o nouă asistență din partea Barisic. De data aceasta, croatul a pus mingea la Nikola Katic din corner pentru apărător urcați în aer și trimiteți mingea în fundul plasei.

Rangerii a celebrat victoria cu stil. Cu toate acestea, singurul punct negativ al meciului pentru echipa lui Gerrard a fost expulzarea din Morelos. Colombianul a primit dublu galben după simulează un fault, pe care arbitrul nu l-a lăsat să treacă și a ajuns să-l alunge de pe terenul de joc.

Deși Morelos a adăugat din nou o nouă expulzare, Rangerii sunt fericiți să viziteze Celtic Park, așa cum rămâne la două puncte cu posibilitatea de atinge-i în prima poziție, au un joc mai puțin.