Echipa „albastră” cade la Sunderland (1-2) și lasă Premier League în mâinile Liverpool

Londra | 21 · 04 · 14 | 00:00

jumătate

Știri salvate în profilul dvs.

Mourinho îl ține pe Rui Faria în timpul unui incident la reuniunea REUTERS

Chelsea a fost învinsă la Stamford Bridge împotriva ligii engleze, Sunderland, cu 1-2, și opțiunile lor de a juca Premier împotriva lui Liverpool au fost complicate, care în această duminică vor fi lideri cu cinci puncte de avantaj dacă vor câștiga în vizita lor la Norwich.

Italianul Fabio Borini a condamnat un penalty, la opt minute de la final, un duel pe care camerunezul Samuel Eto'o și-a pus ochii pe „blues” în minutul al doisprezecelea, dar care a fost echilibrat la scurt timp cu un gol al englezului Connor Wickham.

În lipsa a trei zile pentru ca premierul să se închidă, înfrângerea luiiese din Chelsea cu 75 de puncte, cu două mai puține decât Liverpool, cu un joc mai puțin și va primi „blues” duminică 27 la Anfield.

Sunderland, care grăbește opțiunile pentru salvare, a sosit la Londra gata să desfășoare o tactică defensivă și să lase responsabilitatea de a muta mingea în mâinile oamenilor lui Mourinho.

Chelsea a luat mănușa devreme și nu a pierdut timp în a da o lovitură de autoritate jocului. În minutul 12, Eto'o a forțat un corner care a fost preluat din colțul din stânga de brazilianul Willian.

În centrul zonei, atacantul camerunez a trecut în fața fundașului central al Sunderland pentru a conecta mingea la prima atingere, cu piciorul stâng, și a lăsat-o în plasa portarului vizitator, italianul Vito Mannone.

1-0 l-a făcut pe Chelsea să fie prea încrezător și, la mai puțin de cinci minute mai târziu, apărarea lui a fost prea moale și a acordat egalitatea.

Tot la ieșirea din corner, mingea a ajuns la picioarele lui Marcos Alonso, astfel încât spaniolul, fără marcaje, a finalizat un șut puternic din afara zonei pe care portarul Mark Schawrzer l-a șters cu dificultăți spre zona mică.

Wickham a fost atent la revenire, care l-a învins pe portarul australian al lui Chelsea cu un șut de la distanță.

Golul împotriva localnicilor i-a surprins pe localnici, care de atunci au fost prinși în pânza de păianjen pe care Sunderlandul uruguayanului Gustavo Poyet o țesuse în vecinătatea zonei lor.

Minutele treceau fără cele ale lui Mourinho și-a putut reveni de la lovitură și a avansa pe tabela de marcaj, iar tribunele Stamford Bridge au început să sufere o oarecare anxietate, având în vedere faptul că 1-1 părea nemișcat.

Conștient că orice rezultat care nu a fost o victorie a dat Liverpool aripi în capul mesei, antrenorul portughez a decis să scoată pe teren ceea ce a fost eroul echipei sale în ultimele zile, francezul Demba Ba.

Ba a marcat golul care a dat calificarea Chelsea pentru semifinalele Ligii Campionilor în turul secund al sferturilor de finală împotriva Paris Saint-Germain (2-0) și a marcat și singurul gol pentru echipa sa în ultima zi (0-1 împotriva Swansea).

Atacatorul de origine senegaleză, însă, a părut mai puțin inspirat în această după-amiază și, la scurt timp după înlocuirea Oscarului brazilian, a terminat deviat din centrul zonei, fără marcare, un centru al lui Willian, care intrase din dreapta.

La un sfert de oră de la final, având în vedere reticența de a ajunge cu 2-1, Mourinho i-a dat intrare spaniolului Fernando Torres pentru ca Eto'o să-și reîmprospăteze atacul.

În cel mai rău moment pentru Chelsea, când „albaștrii” au creat mai multe ocazii și se pare că golul victoriei se apropia, arbitrul a apreciat un penalty într-un atac în zona lui César Azpilicueta asupra americanului Jozy Altidore când spaniolii au încercat să recupereze o minge pe care o pierduse.

Italianul Fabio Borini, de la unsprezece metri, a lansat un șut centrat care s-a strecurat în poarta lui Schwarzer și l-a complicat pe premier pentru „blues”.

După meci, Mourinho l-a felicitat în mod ironic pe arbitru. "Am doar patru lucruri de spus", a spus Mourinho pe camerele Sky Sports. "Felicitări jucătorilor mei pentru că au dat ce au și ce nu au. Felicitări Sunderland, pentru că au câștigat. Felicitări lui Mike Dean (arbitru) pentru performanța sa fantastică și felicitări pentru Mike Riley (arbitru șef al Premierului ) pentru că ceea ce a făcut în timpul sezonului este fantastic pentru modul în care se desfășoară campionatul ", a spus el.

„Așadar, felicitări tuturor și nu mai am nimic de spus”, a spus Mourinho și nu a admis întrebări.

Tot ieri, Tottenham a înscris trei puncte în vizita lui Fulham lui White Hart Lane (3-1) care pleacă din trei de la Everton, care mâine primește Manchester United și marchează intrarea în Europa League, pe locul cinci.

Între timp, Swansea se îndepărtează de zona de pericol datorită unui gol de penalti al lui Ivorian Wilfried Bony în timpul accidentării împotriva Newcastle (1-2).

„Lebedele” adaugă 36 de puncte și sunt al treisprezecelea, la șase în spatele declinului, marcat de Cardiff, care a remizat pentru Stoke (1-1).