Rusia a fost eliminată în sferturile de finală împotriva echipei naționale finlandeze care a câștigat cu 3-1. Fanii ruși și-au huiduit propria echipă.

Echipa rusă nu va opta pentru medalii la hochei pe gheață când va cădea împotriva Finlandei cu (3-1), echipa locală a ajuns să fie huiduit de proprii fani.

chipul

La rândul lor, finlandezii se vor confrunta cu vecinii lor suedezi în prima semifinală a turneului olimpic de hochei pe gheață la Jocurile de la Sochi.

Ilya Kovalchuk a pus Rusia în avantaj după 8 minute de joc, dar două goluri ale lui Juhamatti Aaltonen și Teemu Selanne au transformat jocul în favoarea Finlandei, care a încheiat prima perioadă cu un avantaj de 2-1, spre dezamăgirea mulțimii gazde care a umplut Bolșoiul, cel mai spectaculos dintre palatele de gheață ale inelului olimpic de la Soci.

Mikael Granlund a mărit avantajul finlandez în minutul șase al celei de-a doua perioade, iar scorul nu a mai fost mutat în al treilea, provocând furia mulțimii gazde cu echipa sa, care a trebuit deja să caute intrarea în sferturile de finală pe tot parcursul jocului., în care au învins (4-0) Norvegia.