Alergătorii Unicaja Jaén și ai clubului din Malaga conduc clasificările în cea de-a XXII-a cursă pe distanță lungă „Villa de Huétor Tájar”, ​​la care au participat aproape 1.000 de sportivi

Cristóbal Valenzuela, de la Clubul de Atletism Unicaja de Jaén, și Janine Lima, de la Clubul de Atletism Málaga, au fost câștigătorii absoluti ai XXII Test de rezistență „Villa de Huétor Tájar”, ​​cunoscută sub numele de cursa Asparagus, deoarece se desfășoară în „ leagăn 'al acestei legume prețioase (cu indicație geografică protejată), din care câștigătorii își iau greutatea corporală în kilograme. Aproximativ 1.000 de alergători au finalizat această probă, cu 10 kilometri și o orografie recunoscătoare, pe lângă un traseu care alternează zonele urbane și fertile și însoțit de o mulțime plină de viață. Vremea atmosferică, mai primăvară decât vara și cu ceva vânt, a făcut ca o cursă cunoscută în circuitul Diputación Fund Grand Prix să fie mai suportabilă pentru că este una dintre cele mai rapide, cu timpi aproape de 30 de minute pentru primii alergători linia de sosire.

cristóbal

Și așa a fost și cu Cristóbal Valenzuela, câștigătorul cursei la categoria absolută masculină. Un test care anul acesta a fost marcat de mici rafale de vânt și ultimele raze de soare ale unei după-amiaze cu temperaturi blânde s-au încheiat în 33 de minute și 28 de secunde.

Manuel Santiago, unul dintre favoriții din circuit, a ocupat locul al doilea, în 33:57, și, după sportivul olimpic, Cesáreo Ceballos, de la Todo Suma, a trecut cronometrul cu 34:21. Au urmat José Francisco Delgado, cu 34:25, și pilotul local Jorge Núñez, de la SilverBikes, care cu 34:34 a fost al cincilea care a finalizat testul Hueteña.

La categoria feminină, Janin Lima - al clubului de atletism Málaga - a fost marele câștigător, cu un timp de 38:44 în „crono” și un zâmbet strălucitor când a trecut linia de sosire; a atins-o cu un avantaj considerabil față de tovarășii ei de pe podium.

Jessica Petersson, câștigătoare de anul trecut și alergătoare de la Run Project, a obținut poziția a doua de această dată cu 39:47, în timp ce Zhor El Amrani, de la CA Maracena și de mai multe ori câștigător al testului Hueteña, a trecut prin linia de sosire la 39: 54. María Dolores Díez, de la B. Nerja Atletismo, și Cecilia León, de la Clínicas Polisalud, au ocupat primele cinci poziții în rândul femeilor, cu timpi de 42:34 și respectiv 43:26.