• LP Club
  • Conținut exclusiv

Sportivii panamericani au arătat ieri un nivel impresionant. PRESA/Carlos Herrera.

Greu

Echipa Națională de Karate Do a prezentat un nivel de competiție excelent, în ciuda faptului că nu a câștigat nicio medalie, ieri la începutul XXVI-lea Campionat Pan American de Karate Do, care are loc în Sala Mare Darío a Hotelului Crowne Plaza, din Managua.

Flavio garcia

Alexander López și Anel Espinoza vor merge în categoria -60 kilograme, la femei Ana Méndez și Lesly Rayo vor merge în -50 kg, în -55 kg sunt Karina și Ninoska Shoing. În Kata, vor pleca Manuel Leytón și José Rivas.

Nicaraguanul Steve Stynze a fost unul dintre concurenții naționali care a avansat dincolo de prima rundă la categoria Kumite, învingându-l la start pe Jeson Guerrero din Costa Rica cu -75 kilograme, cu scorul de 2-0, apoi s-a confruntat cu venezueleanul Nicastro Ochoa, cu care a pierdut prin decizie, după ce a fost la egalitate cu 1-1.

În runda de repescare, Stynzen l-a învins pe americanul Tyler Yoichi, cu minimul, și l-a înfruntat pe argentinianul Franco Icasati, pentru clasificarea la bronz, dar a pierdut cu scorul de 2-0, fără posibilitatea de a câștiga o medalie.

Katherine Aráuz, în -61 kg, a avansat și ea în runda a treia, trecând de forma liberă în prima luptă, în a doua a câștigat împotriva Ana Pérez, din Guatemala 2-1, în a treia a pierdut împotriva Marillela Arreola, din Mexic, 3- 0 și revenind la medalia de bronz, nu a putut pierde cu 3-0 împotriva lui Rahaim Mackenzie, din Statele Unite.

Esther Escobar, în -60 kg. a pierdut cu 4-0 în primul tur împotriva Tatiana Valencia, din Columbia. La fel ca Gladys Zamora în -61 kg. 1-0 împotriva Carmen Harrigan, din Republica Dominicană.

María Rodríguez, în -68 kg. a câștigat cu 2-1 împotriva peruvianului Franco și a pierdut o medalie de bronz împotriva Lucelia Ribeiro din Brazilia cu un scor de 3-2. Luis Mayorga în -75 kg., Câștigat cu 3-1 în fața lui Jorge Retana, din Costa Rica, iar a doua luptă a pierdut cu 2-0 împotriva Isabel Aco, din Peru.