Înotătorul din Malaga s-a impus în ultimii metri ai finalei strânse a celor 200 de metri spate

Berlin | 19 · 08 · 14 | 20:22

rocha

Știri salvate în profilul dvs.

Duane Da Rocha cu medalia de aur. EFE

Înotătorul spaniol Duane Da Rocha a reușit medalie de aur la 200 de metri spate a înotului european de la Berlin învingând-o pe britanica Elizabeth Simmonds și rusoaica Daria Ustinova cu un cronometru de 2: 09.37, în timp ce celălalt participant național la această finală, Melanie Costa, a terminat pe locul șase.

În acest fel, înotătorul născut în Brasilia, i-a dat Spaniei prima medalie de aur a concursului, al șaptelea general după cele patru obținute la înot sincronizat - argint la solo pentru Ona Carbonell și în combo; bronz în echipă și duo- și cele două argintii pe care le poartă Mireia Belmonte, una în cronometrul în ape deschise pe 5 kilometri și alta în cele 400 de stiluri.

Personal, este a treia medalie în piscina lungă europeană pentru spaniol-brazilian, după medaliile de bronz, la aceeași distanță, pe care a obținut-o în campionatele din 2010 și 2012 în orașele maghiare Budapesta și Debrețin.

În competițiile majore este cea de-a șaptea medalie pentru Da Rocha, după cele trei la care a ajuns la europeni scurți - un aur, un argint și un bronz - și bronzul pe care l-a obținut la 200 de spate la Cupa Mondială de Piscină Scurtă de la Istanbul.

Spaniolul, care a plecat de pe strada a 4-a după ce a fost cel mai rapid în semifinale, a făcut o carieră de la mai puțin la mai mult. După primul pitch a fost a șasea, după ce a atins peretele la 30.94. În prima rundă nu a îmbunătățit lucrurile pentru Duane, deoarece a fost ultima dintre finaliste, când a acoperit primele 100 în 1: 04.25.

Dar în al doilea hectometru a început revenirea noului campion european. De la 100 la 150, s-a întors pe cinci locuri și a fost deja a treia înainte de ultimul tur, după ce a fost cea mai rapidă din acel set, cu un timp de 32.78.

Ceva pe care l-a repetat în ultimii 50 de metri, arătând că i-au rămas o grămadă de burduf și a câștigat medalia de aur după ce a trasat distanța care o despărțea de cehă Simona Baumrtova și de germana Jenny Mensing, care au fost prima și a doua în 150; dar s-au scufundat în final pentru a termina pe locul cinci și șapte.

Duane, care a stabilit un nou record pentru Spania, a fost escortat pe podium de britanicii Simmonds și rusul Ustinova, acesta din urmă un înotător care nu a împlinit încă 16 ani. Celălalt participant spaniol la finală, Melanie Costa, nu a putut fi în sertar, care a fost în cursa pentru medalii în timpul primului hectometru, în care a fost a patra, dar nu a reușit să țină pasul cu cei mai buni în ultimele două ture și în cele din urmă a terminat pe poziția a șasea.