Cariera lui Malaga pe lutul Parisului se încheie cu o înfrângere în 4 seturi împotriva rusului Andrey Rublev, numărul 12 mondial

turul

A început bine, dar s-a încheiat încercând. Malagueño Alejandro Davidovich Fokina la revedere Roland Garros după ce a pierdut cu trei seturi la unu (7-5, 6-1, 3-6 și 6-1) împotriva uneia dintre senzațiile momentului, rusul Andrey Rublev, numărul 12 în clasamentul mondial.

Rublev Nu l-a ușurat din start. Moscovitul în vârstă de 22 de ani este unul dintre cei mai în formă jucători de tenis din 2020. Odată cu victoria împotriva jucătorului de tenis din Malaga, el are 27 de victorii, doar în spatele unui anume Novak Djokovic, numărul unu mondial, care are 32.

Înfrângerea lui a fost o provocare gigantică, deși meciul a început cu o față pentru „ucenicul” lui Jorge Aguirre. Servicii bune și prospețime fizică, combinate cu întorsătatea întotdeauna fiabilă și cu puncte bune de primăvară, Davidovich a trecut cu 5-3, o mână de puncte pentru a lua primul set. cu toate acestea, Rublev a atras experiență în Gran Slams (are ATP din 2014) și a schimbat jocul. A trecut de la posibil 6-3 la 7-5 împotriva. O lovitură dură în spirit pentru Costa del Sol, care a trebuit să se concentreze pe a nu face greșeli împotriva unui rival care era îndrăgostit. Nu a avut suficient impuls în a doua perioadă, fiind depășit de vântul Rublev. A măturat cu 6-1 în doar 24 de minute. De neoprit.

Cu un 2-0 împotriva și forțat la miracol în timp ce fizicul său a scăzut, Davidovich a avut încă mândrie și onoare să câștige al treilea set cu 6-3 și să condimenteze meciul. A profitat de momentele bune de servire și flash-uri ale unui jucător care nu dă un joc pentru pierdut.

Renașterea mentală a La Cala del Moral a durat atât timp cât a permis Rublev, care a dus jocul pe terenul său înainte de gesturile de frustrare înfrânte. A trecut de la 1-0 la 1-5 devastator, rezultat pe care îl aștepta pumnul lui Rublev și el nu a ezitat să o facă.

Davidovich închide astfel 2020 cu trei participări la turneele majore -Australian Open, US Open și Roland Garros- după ce a câștigat cel puțin un meci în toate. O evoluție competitivă fără dată de expirare.