Spania a copleșit Republica Cehă (8-1) în semifinale, cu „duble” de la Ortiz și Daniel

Știri salvate în profilul dvs.

echipa

Spania a impus în mod confortabil Cehiei (8-1) în a doua semifinală europeană din Ungaria, sâmbătă va lupta pentru al cincilea titlu european împotriva Portugaliei, care a învins Azerbaidjanul la penalty-uri.

Echipa spaniolă de futsal și-a certificat trecerea în finala europeană, unde așteaptă Portugalia, învingând Cehia (8-1) cu cele patru goluri înainte de pauză, au condamnat o echipă care nu era rivală.

Ambele echipe au început foarte adânc în joc, cehii au apăsat mingea și Spania a creat șanse prin neîncadrarea lor continuă. Într-unul dintre ei a venit primul gol, Daniel i-a trimis o pasă între linii lui Kike care, după ce a văzut cum golul Gercak respinge șutul său, a centrat pentru Javi Rodríguez să înscrie cu capul cu plăcere.

De acolo, Spania s-a destrămat și, într-o triunghi, Fernandao a lăsat în urmă pentru Ortiz să tragă în poarta apropiată, 2-0 după șapte minute. Spania a dominat jocul și a plecat pentru al treilea, care a venit pe un voleu de la Ortiz la ieșirea din corner.

Golul i-a lăsat pe cehi atinși, care au văzut neputincioși cum poziția de portar-jucător a fost profitată de Luis Amado, portarul spaniol, pentru a marca cu un serviciu lung 4-0 chiar înainte de pauză.

Al doilea act a început cu același scenariu, Spania a dominat și Republica Cehă a încercat să plece timid. Echipa spaniolă, departe de a specula, a mărit diferența prin Borja, care a driblat la portar pentru a înscrie al cincilea.

Spania a coborât pistonul și cehii au încercat să ia inițiativa. Cu toate acestea, aripa Lin din Caja Segovia a tras înapoi apărarea pentru a-l lăsa pe Fernandao să înscrie pe locul șase. Daniel, care joacă ultimul său Campionat European, a fost însărcinat cu marcarea șaptea și a opta.

Golul de onoare al cehilor a venit la un minut de la final, când Dlouhy a reușit să-l învingă pe Juanjo, căruia i-a fost permis de José Venancio să se bucure de minute.

Sâmbătă, spaniolii se vor întâlni din nou cu Portugalia, pe care au învins-o deja în prima fază cu 6-1, același rezultat ca cel obținut de Azerbaidjan împotriva Cehiei, care va juca pentru locul trei și al patrulea.

1 - Republica Cehă: Gercak, Blazej, Dlouhy, Fric, Resetar - echipă de titlu - Meller, Polasek, Havel, Novotny, Belej, Slama, Janovsky.

8 - Spania: Luis Amado, Álvaro, Javi Rodríguez, Kike, Juanra - echipă de titlu - Juanjo, Eseverri, Torras, Lin, Borja, Daniel, Ortiz, Fernandao.

Obiective: 0-1, m.4: Javi Rodríguez. 0-2, m.6: Ortiz. 0-3, m.16: Ortiz. 0-4, m.19: Luis Amado. 0-5, m.25: Borja. 0-6, m.32: 0-7, m.36: Daniel. 0-8, m.38: Daniel. 1-8, m.39: Dlouhy

Arbitri: Ivan Shabanov (Rusia). L-a admonestat pe Fric (min.28).

Incidente: A doua semifinală, disputată pe arena Fönix din Debrecen (Ungaria). Aproximativ 1.500 de spectatori.