Echipa masculină de polo pe apă a ratat trenul la Cupa Mondială când au fost învinși de Rusia cu 10-11 în optimile de finală. Acum va continua să joace pentru poziții de la a noua până la a douăsprezecea.

ratează

Spaniei i-a lipsit colțul împotriva unui rival care este, de asemenea, în curs de renovare (portarul său, de exemplu, are 20 de ani) și cine are un joc interior mai bun. Cel puțin, asta s-a arătat în acest meci.

Căpitanul său Lisunov și restul de geamanduri au adus apărarea spaniolă la început, care nu a fost pus în aplicare până târziu în joc. Cu meciul în aer (4-5), iar cele două echipe profită la maximum de superioritățile lor numerice, un gol dintr-un porumbar al lui Lisunov și altul din cele trei secunde ale sale înainte de pauză au făcut multe pagube Spaniei.

Selecția s-a apropiat de lansări în aer liber de spaniolă și protagonismul tinerei geamanduri Tahull. Dar din nou Rusia a scăpat în piesele mai multor bărbați (7-11).

Avantajul l-a salvat pentru că în ultimul sfert jucătorilor săi le era greu să înoate înapoi. Spania i-a prins de jos, dar a ratat două șuturi clare care ar fi putut duce la un final mai incert. Selectia a scurtat diferențele, dar a rămas fără timp iar ultimul său gol, camera lui Tahull, a venit deja pe claxon.

Spania: López Pinedo; Munarriz (1), Granados, Del Toro, Bustos, Minguell (1), Barroso (1), spaniolă (2), Tahull (4), Fran Fdez. (1), Mallarach, Gutiérrez. Lansări: 10/19. Goluri în superioritate: 6/7.

Rusia: Statsenko; Lazarev, Vasilyev, Dereviankin (2), Bugaychuk (1), Ahsaev, Merkolov (3, 1p.), Nagaev (2), Suchkov, Kholod, Lisunov (3), Shepelev.

Lansări: 10/20. Penalizări: 1/1. Goluri în superioritate: 5/8.

Parțial: 2-3, 2-4, 3-3, 3-1.