De Juan Andrés Muñoz, CNN

Grand Slam

12 septembrie 2011 - 12:59 ET (17:59 GMT)

A ajunge la cea mai înaltă poziție în clasamentul mondial în sportul la alegere este punctul culminant al realizărilor și este adesea punctul culminant al unei ambiții pe tot parcursul vieții. Cu această poziție vine faima, averea și un loc în istorie.

Dar în tenisul feminin, această recompensă devine o sabie cu două tăișuri, care combină binecuvântarea cu pierderea formei, ghinionul și rănile ciudate care afectează jucătoarele care ajung la această poziție în sport.

Numărul actual actual - Caroline Wozniacki - nu a câștigat încă un turneu de Grand Slam și a suferit o pierdere jenantă în fața Dominika Cibulkova în runda a patra la turneul de la Wimbledon din acest an, pe lângă ieșirile sale neașteptate din Australian și French Open.

"Chiar nu-mi pasă ce gândesc și spun oamenii", a spus el reporterilor cu puțină resentimente după pierderea sa de la Wimbledon.

US Open îi oferă lui Wozniacki următoarea sa șansă de a rupe tendința de „numărul unu mondial care nu a câștigat încă un Grand Slam”, care a început cu jucătoarele de tenis sârbe Ana Ivanovic și Jelena Jankvovic, care păreau că vor domina tenisul feminin în 2008.

Ivanovic i-a uimit pe fanii de la Roland Garros în drumul său către titlul de French Open din acel an și a ajuns la numărul unu.

Părea să aibă lumea la picioare, dar o ieșire timpurie la Wimbledon câteva săptămâni mai târziu a fost precursorul unei diapozitive majore în clasament și a ajuns la 65.

Cu o formă mai bună, a reușit să ajungă în top 20, dar încă nu este un factor în turneele de Grand Slam de la victoria sa din 2008.

Dar cel puțin Ivanovic are un titlu sub centură, spre deosebire de compatriotul său Jankovic care, la fel ca Wozniacki, s-a bucurat de o serie de consecvențe uimitoare la sfârșitul anului 2008 și a crescut în rânduri în luna august a acelui an.

A pierdut finala US Open în fața Serenei Williams și, în ciuda faptului că a ocupat locul 1 de la Ivanovic în toamnă, nu a fost niciodată o adevărată candidată pentru a câștiga unul dintre cele patru Grand Slam-uri de atunci.

Jankovic s-a luptat, de asemenea, cu o serie de accidentări și este în prezent puțin peste Ivanovic în clasament, dar în afara primelor 10, unde anterior era o constantă.

Următoarea numărul unu a fost Dinara Safina, care i-a smuls locul Serenei Willias, ale cărei apariții la turnee volubile au costat-o ​​foarte mult în sistemul de clasare WTA.

Rusoaica și-a folosit poziția, în special la Grand Slam, ca greutate la gât și nu a fost ajutată de o batjocură crudă de la Williams pe care nu o merita.

Pierderile zdrobitoare în finalele Australian Open la Serena Williams și la Roland Garros la compatriota Svetlana Kuznetsova cu greu a ajutat-o ​​să câștige încredere și și-a început coborârea.

Leziunile au avut și ele un impact crud, iar el a scăzut sub primele 100, înainte de a se întoarce din nou la începutul acestui an.

Williams a luat mantia Safinei și a purtat-o ​​ca un campion, culminând cu cel de-al 13-lea titlu de Grand Slam la Wimbledon în 2010.

Părea de neoprit, dar se spune adesea că triumful și dezastrul merg mână în mână și așa este cazul său.

O tăietură pe piciorul ei de la călcarea sticlei într-un restaurant din München nu părea să fie de o mare importanță, dar a ajuns să necesite o intervenție chirurgicală majoră și a forțat-o pe Serena să se retragă pentru restul sezonului.

Recuperarea a fost foarte lentă, dar cel mai rău era încă să vină atunci când sa raportat că se afla în pericol de moarte după ce a suferit o embolie pulmonară.

Din fericire, s-a străduit să-și recâștige locul la Wimbledon și a câștigat două turnee recente, care sunt de bun augur pentru Flushing Meadows.

Wozniacki, care a preluat conducerea lui Williams, și-a pierdut temporar poziția în fața lui Kim Clijsters după ce belgianul a câștigat Australian Open.

Poate fi un blestem sau o coincidență, dar Clijsters nu a mai avut norocul de atunci.

A început cu o problemă de umăr, dar mai târziu a suferit o altă accidentare ciudată, în stilul lui Williams.

Un dans excesiv de entuziast la nunta unui prieten a făcut-o pe Clijsters să-și rănească glezna, obligând-o să rateze cea mai mare parte a sezonului de lut și să iasă din nou la suprafață când a părăsit Wimbledon.

O accidentare ulterioară a mușchiului stomacului în timpul revenirii la turnee a forțat-o să nu poată apăra titlul US Open, o altă victimă a nenorocirilor care se încadrează în numărul unu.

Fostul campion la tenis masculin, Pat Cash, a declarat pentru CNN că sistemul de clasare WTA nu este ideal: „Clasamentul feminin este puțin diferit de cel masculin. Acest lucru încurajează participarea prin recompensarea enormă a punctelor de clasare pentru turneele de top (probabil prea mult), cu ideea de a convinge jucătorii de top să joace mai des.

„Jucătorii care nu participă în acest fel, precum Clijsters și surorile Williams, se încadrează în clasament, deoarece nu acumulează suficiente puncte chiar dacă câștigă turnee de Grand Slam. Ceva asemănător s-a întâmplat cu bărbații la un moment dat, când Marcelo Ríos era numărul unu chiar și fără titlu de Grand Slam ".

Apoi, în poziția de top a venit Wozniacki, în vârstă de 21 de ani, care a înfruntat-o ​​pe Maria Șarapova în sferturile de finală de la Wimbledon până a fost învinsă de Cibulkova, în ciuda câștigării primului set cu 6-1.

„Am făcut tot posibilul și nu a fost suficient”, a recunoscut rusul.

Sharapova a pierdut finala în fața cehei Petra Kvitova și nu a câștigat un turneu de Grand Slam de la Australian Open din 2008.

La scurt timp, superstarul rus s-a ridicat la numărul unu pentru a patra oară, dar o vătămare la umăr a reapărut și aproape că și-a încheiat cariera când a necesitat o intervenție chirurgicală majoră.

Deci, o astfel de poveste nefericită poate spune ceva despre programul istovitor al vedetelor de tenis, dar WTA apără puternic atât sistemul de poziții, cât și cererea pentru jucătorii săi.

„Din 2008 am redus și raționalizat sezonul. Am mărit premiile și bonusurile, am dat jucătorilor de top mai multă odihnă și am redus angajamentele de turneu pentru jucătorii de top ”, a declarat un purtător de cuvânt pentru CNN.

„Performanța Carolinei în această perioadă i-a adus poziția numărul unu în lume. Numai în acest an, ea a câștigat cinci titluri majore WTA, inclusiv evenimente Premier în Dubai, Indian Wells și Charleston.

"A câștigat 17 turnee în patru ani și progresul ei este constant în turneele de Grand Slam", a adăugat el.

Wozniacki joacă US Open la Flushing Meadows, păstrând încă poziția de top și așteptând cu nerăbdare să pună capăt ghinionului și să ridice prestigioasa coroană.

Dar cu Serena Williams înapoi aproape în formă maximă în primele runde, pare să fie un factor împotriva șanselor lui Wozniacki de a pune capăt blestemului.