Au pierdut în sferturile de finală 26-27, lăsând să scape un avantaj de 7 goluri. Colegiile rusești au decretat opt ​​excluderi și o expulzare pentru două dintre gale.

Crud și un punct nedrept. Aceasta a fost eliminarea Războinicilor, care Nu vor putea lupta pentru medalii după ce au căzut în fața Franței cu 26-27 după prelungiri și un avans de șapte goluri în a doua repriză. Macarena Aguilar s-a trezit cu bastonul și Nerea Pena a avut o lovitură pentru a forța o altă prelungire, dar lemnul a apărut din nou. și la revedere de la Rio.

franța

După o primă repriză perfectă, în care s-au dus să odihnească șapte goluri înainte (12-5) pe care nu le-au putut ține, parțial din cauza celor opt excluderi și a unei expulzări (a lui Eli Chávez în secțiunea decisivă) pe care spaniolii au suferit-o pentru doar două dintre gale. Ultimele minute din a doua repriză s-au jucat în dezavantaj. Jorge Dueñas, antrenorul, l-a definit ca un arbitraj „sibilinic”.

Spania a ieșit dorind să se răzbune împotriva unei Franțe care i-a lăsat în afara sferturilor în Cupa Mondială din Danemarca, în decembrie anul trecut, cu o penalizare cu timpul deja încheiat și s-au aruncat în jugularul galelor. Cu inimă, apărare și mult talent în atac au primit șapte goluri înainte la pauză (15-5).

Franța a fost prezentată ca un zid care a primit doar o medie de 19 goluri pe meci, dar zidul a fost ridicat de Jorge Dueñas împreună cu Lara González, Eli Chávez și Marta Mangué (ultimele două joacă în Franța) și, mai presus de toate, Silvia Navarro. Pisica Remudas (1,69 cm) a terminat prima repriză cu 55% răspunsuri corecte (6/11). Cu cinci goluri ale lui Lara González (două de la șapte metri) și trei ale lui Carmen Martín înainte de pauză, semifinalele au fost urmărite.

În a doua jumătate, francezii s-au apropiat de patru (14-10), dar Navarro a reapărut. Portarul, care aproape că nu acoperă ușa, dar îl compensează cu o elasticitate neobișnuită, reflexii și sărituri, a pus pavilionul pe picioare (la propriu) cu mai multe opriri, inclusiv steaua Franței, Lacrabere. A terminat meciul cu 37%. Războinicii au tras cu șapte goluri înainte (18-11), dar apoi venitul a scăzut. Pentru că Franța a crescut și pentru că colegii ruși Alpaidze și Berezkina erau prea riguroși cu Spania și îngăduitori cu galbeniile. Acel moral scos. Extensia a fost atinsă și tragedia a fost consumată în lacrimi. Împotriva bastoanelor și împotriva arbitrilor.