Portarul belgian a suferit în timpul meciului de Campioni disputat în această marți împotriva Vrăjitoare o problemă de stomac care l-a făcut să se retragă de pe teren la pauză și nu a ieșit să termine restul de 45 de minute, locul său a fost ocupat de francezi Alphonse Areola într-un meci care s-a încheiat la egalitate la doi după Real Madrid a trebuit să depășească un 0-2 împotriva lui.

care

Motivul pentru care Thibaut Courtois A fost schimbat la pauză. A fost puțin surprinzător în primă instanță, dar la scurt timp după aceea s-a aflat că din cauza problemelor gastrice la portar i-au împiedicat să continue jocul. Nu este doar o durere ușoară de stomac, deoarece portarul belgian a trebuit să fie îngrijit cu maximă atenție de echipa medicală din Madrid și hrănit cu ser deoarece a slăbit două kilograme de greutate (Motivul real al fluierelor la Courtois la Santiago Bernabéu)

Până în prezent, jucătorul este stabil, dar este încă bolnav și are simptome de disconfort, urmează o dietă ușoară urmată de Club pentru a menține un tratament specializat și care duce la recuperare Courtois în cel mai eficient și rapid mod posibil. Siguranța portarului și recuperarea corectă a acestuia este cel mai important lucru în acest moment.

Situația portarului nu înseamnă că trebuie să se odihnească complet fără a părăsi patul, nu se poate antrena normal cu grupul sau nu se poate expune la eforturi mari care îi dăunează sănătății, totuși este compatibil cu începerea unor sesiuni de gimnastică ușoare și exercițiu încetul cu încetul, ceea ce face Clubul, ceea ce este sigur este că nu va ajunge la meciul ligii sâmbătă împotriva grenadă.