Bongmusa Mthembu și-a reafirmat locul de top al ultra-distanței din Africa de Sud în această duminică, 4 iunie 2017, cu o performanță istorică care i-a asigurat a doua victorie în Tovarăși ultra maraton din Africa de Sud.

herro

Maratonul tovarășilor este el Cel mai important ultramaraton din lume cu un traseu de obicei de 90 km dar în 2017 a fost certificat cu o distanță de 86,73 kilometri după o schimbare a traseului. Fondată în 1921, a fost concepută de Vic Clapham cu scopul de a organiza o cursă în memoria soldaților sud-africani care și-au pierdut viața în Marele Război.

Această cursă are particularitatea că își schimbă traseul anual. Traseul alternează între „Traseul coborârii sau alergării în jos” din care începe Durban și se termină în Pietermaritzburg și „Traseul ascensiunii sau alergării în sus” care pleacă de la Pietermaritzburg la Durban. O medalie specială este acordată alergătorilor care completează ambele trasee. În mod surprinzător, în ciuda schimbării traseului, nu există diferențe semnificative între înregistrările „Ascensiunii” și cele ale „Descendenței”.

Traseul asfaltic se caracterizează prin contemplarea a cinci dealuri mari: Cowies Hill, Field's Hill, Boyha's Hill, Inchanga și Polly Shotts.

Cel mai dramatic moment al cursei este atunci când arbitrul oficial sau persoana desemnată de organizație, stă la linia de sosire a cursei cu spatele la alergători și trage lovitura finală indicând faptul că cursa este închisă formal la 12 ore după a început. Toți acei alergători care nu au trecut linia de sosire până la acel moment sunt considerați nefiși, indiferent cât de aproape sau de departe sunt de linia de sosire. În fiecare an, sosesc în medie 80% dintre participanți.

Charles Tjiane a preluat controlul timpuriu al cursei de 87 de kilometri în sus între Durban și Pietermaritzburg, ajungând la jumătatea drumului la Drummond în 2:47:29, cu aproape două minute înaintea adeptului său.

În ciuda acestui fapt și a reușit să-și extindă avantajul în primele etape ale reprizei a doua, Tjiane a fost depășită de echipa care fusese redusă la șase bărbați.

Treptat, Mthembu a preluat conducerea în timp ce se apropia de urcarea lui Polly's Shortts cu mai puțin de 10 km pentru a termina cursa.

El a rămas ferm pentru a obține victoria în 5:35:34 cu trei minute înaintea atletului zimbabweean Hatiwande Nyamande care a ocupat locul al doilea cu 5:38:48.

Kelehe a terminat pe locul trei în 5:41:48, fostul campion Ludwick Mamabolo a terminat pe locul patru în 5:42:40, iar Tjiane a ocupat locul cinci în 5:45:26.

Mthembu, care a câștigat cursa tovarășilor în 2013 și argint la Campionatele Mondiale de 100 de kilometri din 2016, a devenit primul sud-african din 27 de ani care a câștigat prestigioasa cursă anuală de mai multe ori.

Între timp, în competiția feminină a câștigat sportiva americană Camille Herron care pierduse două încercări anterioare în cursă din cauza bolilor și accidentărilor.

În ciuda opririi în fața liniei, crezând că a ajuns la linia de sosire cu 200 de metri înainte de final, a fost condusă de un atlet amator care alerga în spatele ei și a continuat să finalizeze evenimentul istovitor în 6:27:35. .

Atleta rusă Alexandra Morozova a apăsat puternic în a doua repriză pentru a ocupa locul doi în 6:31:45.

Deși Federației Ruse de Atletism îi este interzisă participarea la evenimente internaționale de către Asociația Internațională a Federațiilor de Atletism, organizatorii cursei au confirmat că Morozova a primit autorizația de a concura în cursă în avans.

Câștigătorul de anul trecut, Charne Bosman, s-a luptat cu o accidentare inghinală, dar a reușit să termine pe locul trei în 6:39:51, fiind sud-africanul care a trecut linia de sosire.

SoyMaratonista este un site de internet specializat în maraton și curse de stradă care vă vor ajuta să vă îmbunătățiți performanța prin cele mai complete informații despre antrenament, nutriție și hidratare, leziuni și multe altele. De asemenea, puteți contacta alți brokeri și împărtăși experiențe.