A mai trecut o zi de Bundesliga, a douăzecea, fără ca Bayern München să poată prelua conducerea, deși de data aceasta a avut-o în mână, deoarece Hoffenheim pierduse aseară împotriva Bayer Leverkusen.

hertha

Bayern încă nu ridică capul

Echipa bavareză s-a întâlnit cu Hertha Berlin care, cu un fotbal minimalist și eficient, a câștigat cu 2-1 acasă în cel mai important meci al zilei și a urcat pe primul loc.

Hertha, care se află acum la un punct deasupra lui Hoffenheim și la două puncte deasupra Bayernului, a arătat un fotbal la fel de discret pe cât de eficient pe tot parcursul sezonului. Marcatorul său preferat este de obicei 1-0, iar forța sa este mai presus de toate în munca defensivă. Astăzi, la Jocurile Olimpice de la Berlin, toate acestea s-au arătat într-un mod exemplar. Bayern a avut balonul - statistica le conferă 70% din posesie - și mai multe șuturi la poartă, dar în cele din urmă Hertha a obținut victoria în două jocuri care păreau să iasă de nicăieri.

Primul, în minutul 30, când niciuna dintre echipe nu reușise încă să tragă pe poartă, provine dintr-o minge lungă urmată de o centrare a lui Marko Ebert în zonă pe care ucraineanul Andre Voronin a profitat pentru a înscrie cu o lovitură de cap.

Al doilea, în minutul 77, a fost semnat din nou de Voronin când a culminat un contraatac cu un șut cu piciorul drept după ce a primit o pasă de la brazilianul Raffael. Între cele două goluri ale lui Voronin, Miroslav Klose realizase egalarea profitând de o revenire, după un șut al brazilianului Lucio de la 25 de metri.

Cele două chei ale victoriei lui Hertha au fost o abordare defensivă care le-a permis brazilienilor să-l scoată practic din joc pe francezul Franck Ribery și o după-amiază grozavă a portarului Jaroslav Drobny, care a demonstrat cu salvări excelente, deoarece are în prezent cele mai bune statistici din Bundesliga.

Acum, cu înfrângerile lui Hoffenheim, 4-1 împotriva Bayer Leverkusen, și Bayern, diferențele dintre primii clasificați au fost reduse. Între Hertha și Leverkusen și Hamburg, care sunt al patrulea și respectiv al cincilea, sunt doar patru puncte. Hamburg, în plus, se poate deplasa la un punct de diferență, potrivindu-se cu Hoffenheim, dacă îl învinge pe Arminia Bielefeld.

Restul zilei

În celelalte jocuri de astăzi au existat doi câștigători: Wolfsburg, care a învins Eintracht Frankfurt cu 2-0 în deplasare de acasă și a trecut pe locul șase; și Bochum, care l-a învins pe Schalke cu 2-1 și a părăsit zona retrogradării.

Pe de altă parte, pentru Schalke, înfrângerea agravează situația în care se află și îi îndepărtează încă o dată de primele locuri.

Între timp, Werder Bremen nu a trecut de la egalitate la gol împotriva lui Borussia Mönchengladbach, iar Köln și Karlsruher SC au remizat fără goluri. Bremen nu a reușit să câștige niciunul dintre cele trei jocuri din turul doi.

Cel mai emoționant joc, în afară de duelul dintre Hertha și Bayern, a fost jucat de Hannover 96 și Stuttgart și s-a încheiat cu o remiză de trei goluri. La început, totul a indicat faptul că Hannover avea să fie o pradă ușoară pentru Stuttgart, care foarte curând a fost în față pe tabela de marcaj (2-0), cu golurile lui Mario Gómez și Philipp Laning. Cu toate acestea, la sfârșitul primei reprize, Hanovra a avut o reacție excelentă. În minutul 43 a redus cu o lovitură de cap a cehului Jiri Staijner și în minutul 45 a egalat cu o lovitură liberă a polonezului Janis Krzynovek.

În 84, finlandezul Michael Fossel a făcut al treilea pentru Hannover și au existat motive pentru a crede că Stuttgart nu avea de gând să-și revină, dar nu a fost așa și un șut cu stânga al lui Thomas Hitzlperger, în minutul 88, a sigilat ultima 3 -3.