columbienilor

Dacă am fi într-un an normal, în acest 24 iulie, Jocurile Olimpice de la Tokyo s-ar deschide, dar, după cum știm deja, Covid -19 a făcut ca acestea să fie amânate până în 2021. Deoarece nu putem vorbi despre așteptările și pregătirea sportivilor noștri, să ne amintim cum au evoluat columbienii în istoria Jocurilor Olimpice

Medalii obținute

Columbia a obținut 28 de medalii în istoria Jocurilor Olimpice, dintre care 5 au fost de aur, 9 de argint și 14 de bronz. În America Latină, țara noastră ocupă locul al cincilea la medaliile de aur, după Cuba, Brazilia, Argentina și Mexic.

Cele cinci medalii de aur au fost obținute la Jocurile Olimpice de la Sydney 2000 (1), Londra 2012 (1) și Rio 2016 (3).

Țara a participat la toate competițiile olimpice de la Los Angeles 1932, cu excepția Helsinki 1952.

Primele cuceriri

Primele medalii pentru Columbia au fost acordate la Jocurile de la Munchen din 1972. Clemente Rojas și Alfonso López au obținut bronzul cu boxul de 57 și respectiv 60 de kilograme

În același an, Helmut Bellingrodt va obține medalia de argint la tirul sportiv, realizare pe care o va repeta 12 ani mai târziu în Los Angeles, 1984.

Suflă la demnitate

În 1988, Columbia a participat la Seul cu o delegație de 40 de sportivi, singura cucerire a fost bronzul obținut de Eliécer Julio, care a fost considerat cel mai bun boxer al Jocurilor, dar a pierdut semifinala într-o decizie controversată a judecătorilor care s-a încheiat chiar în semn de protest. ... dintre cei care participă la luptă.

În 1992, Ximena Restrepo, din Antioquia, a câștigat prima medalie la atletism pentru Columbia, bronz la 400 de metri de Barcelona. Dar abia până la Sidney 2000 delegația de cafea a cunoscut aurul la Jocurile Olimpice.

María Isabel Urrutia a atârnat medalia istorică la categoria de greutate de 75 de kilograme, pe 20 septembrie a aceluiași an Urrutia a ridicat 245 de kilograme în total, care a consacrat-o ca fiind prima medaliată cu aur din istorie în Columbia, dar a reprezentat și retragerea din activitatea sportivă la 34 de ani. ani.

La Atena au fost două medalii de bronz pe care echipa columbiană le-a obținut, una dintre ele a suferit ca nimeni altul, cea a Mariei Luisa Calle.

La 25 august 2004, María Luisa Calle din Antioquia a câștigat bronzul la proba punctelor de ciclism pe pistă, prima medalie pentru sportul de biele la unele olimpiade pentru Columbia, cu o cădere inclusă în una dintre competiții. Bucuria nu avea să dureze mult pentru María Luisa, deoarece patru zile mai târziu i-a fost scoasă premiul pentru testarea pozitivă cu o substanță presupusă interzisă numită heptaminol.

La 14 luni după ce a dus o luptă juridică dură, Comitetul Olimpic Internațional i-a redat riderului columbian ceea ce câștigase pe pistă și medalia a fost impusă din nou, de data aceasta de către președintele de atunci al Republicii Álvaro Uribe Vélez, la 19 octombrie 2005.

Cealaltă cucerire a fost cea a Chocoanului Mabel Mosquera. Încă o dată, halterofilia a adus fericirea țării și a fost din nou o femeie însărcinată cu demonstrarea forței în această disciplină.

La Beijing 2008, halterofilii au fost din nou protagoniști, primul Diego Salazar din categoria de 62 de kilograme, care a fost depășit doar de chinezii Xiangxiang Zhang.

Cea mai așteptată medalie

Medalia Leidy Solis, tot la greutăți, este lungă și deosebită.Solís la acea vreme era al patrulea în competiție și în 2016 a fost cunoscută descalificarea, printr-un analitic advers, a ucrainenei Natalia Davidova, care fusese a treia. Din acest motiv, Comitetul Olimpic Internațional a acordat medalia de bronz columbianului.

Dar în anul următor A fost confirmată și descalificarea chinezului Chunhong Li, care a obținut aurul și pentru aceasta Leidy a obținut medalia de argint și acesta ar fi oficial cel care va rămâne în registrul dvs.

Noua eră a sportului columbian

La Londra, Columbia ar obține cea mai mare recoltă în număr de medalii până în acel moment, 8 în total, dar un singur aur, cel al Mariana Pajón în BMX. Alți 3 de argint și 4 de bronz.

Pentru Jocurile Olimpice de la Londra 2012, Columbia a crescut considerabil numărul de sportivi comparativ cu participările anterioare, prin atingerea a 105 de locuri, din care 104 au participat, adică cu 37 mai mulți decât cei prezenți la celebrarea anterioară, Beijing 2008.

Surprizele au fost date de Óscar Muñoz cu bronz la Taekwondo, care a câștigat medalia într-o decizie disputată de judecători în favoarea sa în ultimul minut.

Medalia BMX masculină a fost așteptată de Andrés Jiménez, dar Carlos Mario Oquendo din Antioquia a ocupat locul al treilea, făcând lumină asupra a ceea ce această disciplină va începe să livreze în țară.

Rigoberto Urán a câștigat prima medalie la ciclismul rutier pentru Columbia, de asemenea, la această competiție se aștepta un rezultat pozitiv de la Fabio Duarte, cu toate acestea, „taurul” lui Urrao a fost cel mai bine poziționat în cursă, rămânând cu el.

Jackeline Renteria spera să depășească ceea ce s-a făcut la Beijing, dar a trebuit să se mulțumească din nou cu bronzul. În timp ce Yury Alvear a făcut același lucru, dar la Judo de 70 de kilograme

Antioqueño Óscar Figueroa, făcut sportiv în vale, a început să-și scrie povestea în paginile Jocurilor Olimpice.

La categoria de 69 de kilograme, el a stabilit un nou record în curățenie cu 177 de kilograme, dar acest lucru nu a ajuns la aur pentru că, în ciuda egalării greutății totale cu rivalul său, indonezianul Irawan Eko cu 317 kilograme, columbianul a trebuit să demisionează cu bani pentru că are mai multă greutate corporală.

Cele două medalii rămase vor merge la o pereche de Antioqueñas care, din acel an, vor deveni icoane ale sportului columbian.

Caterine Ibarguen, de la Apartadó, ar câștiga a doua medalie pentru atletism în istoria Jocurilor Olimpice pentru Columbia, a făcut-o în specialitatea sa, tripla săritură și de atunci a câștigat, de asemenea, recunoaștere pentru categoria și bucuria ei când a concurat.

Mariana Pajón a fost cealaltă femeie însărcinată cu exaltarea culorilor steagului columbian, de data aceasta, pentru a doua oară în istorie, în vârful podiumului, de atunci și până astăzi va fi cunoscută, grație prodigioasei narațiuni a lui Rubén, Darío. Arcila, ca Regina BMX

Ratificarea la Rio

Jocurile Olimpice de la Rio înregistrează noi repere pentru sportul columbian. Pentru prima dată, se obține mai mult de o medalie de aur, 3 în total, și acestea devin joutele cu cea mai înaltă reprezentare a țării noastre din istorie

Cu 147 de sportivi în diferite locuri de sport din Rio de Janeiro, Columbia a fost prezentă în 19 sporturi și 24 de discipline, cu un total de 72 de femei și 75 de bărbați, devenind cea mai mare delegație pe care tricolorul a reprezentat-o ​​în istoria unor Jocuri Olimpice.

S-au obținut 8 medalii ca la Londra, dar 3 dintre ele au fost de aur, aceasta fiind cea mai bună participare a țării noastre la cele mai importante joste din lume.

Cele trei bronzuri au fost obținute de Carlos Ramírez la BMX, Ingrit Valencia la box și Luis Mosquera la haltere.

Yuri Alvear și-ar îmbunătăți participarea la Londra și de această dată ar atârna medalia de argint la Judo de 70 de kilograme

Boxul masculin ar câștiga din nou o medalie după cea obținută la Seul 1988, de data aceasta cu loviturile lui Yuberjen Martínez din Antioquia, care ar obține medalia de argint de 49 de kilograme.

Cele trei aururi erau în mâinile unui bărbat și a două femei care câștigaseră deja recunoașterea internațională pentru realizările lor.

Óscar Figueroa nu a reușit să bată recordul olimpic în curățenia și oboseala pe care le obținuse la Londra, dar a obținut o greutate totală de 318 kilograme care i-a permis să câștige aurul la categoria minus 62 de kilograme, devenind primul om columbian care a câștigat o medalie de aur la Jocurile Olimpice.

Cu un salt de 15, 17 metri, Caterine Ibarguen a îmbunătățit ceea ce făcuse în urmă cu 4 ani la Londra și a fost confirmată drept regina triplului salt, deoarece în acel timp a obținut 36 de victorii în 37 de competiții.

Pe 19 august 2016, Mariana Pajón a devenit prima campioană olimpică de două ori a Columbiei. Bicicrosista din Antioquia a câștigat aurul într-un timp de 34.093 secunde, a fost cu 0.342 sutimi în fața americanului Alise Post, argint și 0.662 pentru venezueleanul Hernández, care a obținut medalia de bronz. Din multe motive, Mariana este cea mai remarcabilă atletă columbiană din istoria Jocurilor Olimpice.