Expediția spaniolă primește primele două medalii în a treia zi și îmbunătățește deja prada din 2017

world

Spania a câștigat primele două medalii în această după-amiază la Cupele Mondiale de Taekwondo care se joacă la Manchester. Primul a fost bronzul lui Daniel Quesada la categoria -74; două ore mai târziu, a fost argintul lui Javier Pérez la -68 care (a pierdut aurul împotriva britanicului Bradly Sinden (24-21). Bazinele dinaintea Cupei Mondiale, în principal din cauza tineretului echipei naționale spaniole, contemplate în At mai întâi o medalie, cea a lui Jesús Tortosa. Și totuși, Tortosa a căzut prin surprindere în runda a doua miercuri. La jumătatea Cupei Mondiale și cu încă două zile de competiție, Spania a pus două metale în buzunar și a îmbunătățit prada 2017 (bronzul de la Tortosa din Coreea).

„Avem o echipă care a devenit conștientă de capacitățile pe care le are și în această Cupă Mondială o vom arăta”, a avertizat antrenorul Miguel Ángel Herranz, cu zece zile înainte de a zbura la Manchester. Optimismul său era bine întemeiat. „Trebuia să susținem regularitatea pe care o menținusem cu rezultate într-un eveniment atât de important”, analizează el acum din Anglia.

Javier Pérez, a fost argint la 22 de ani. Este prima sa medalie la nivel absolut. Născut în San Fernando de Henares, a început cu șapte ani la clubul din orașul său. Joi, în runde, i-a eliminat pe neozeelandezul Nipesh Prakash (27-2), peruvianul Braulio León (27-2), columbianul David Felipe Paz (19-4) și polonezul Karol Wladyslaw Robak în sferturile de finală din o luptă hotărâtă.în punctul de aur. În semifinale, Pérez l-a învins pe favoritul Alexei Denisenko, al patrulea în clasamentul olimpic și al doilea în clasamentul mondial, precum și subcampion olimpic la Rio 2016 și argint la Cupele Mondiale 2017 din Coreea. Încrezător și concentrat a câștigat cu 12-6.

24 de ore mai târziu, a luptat pentru aur împotriva britanicului Bradly Sinden (al șaselea în clasamentul olimpic și mondial). Cele 24 de ore dintre semifinală și finală au schimbat rutina acestor zile. Există jucători de taekwondo cărora nu le place să aștepte o zi întreagă pentru a juca cel mai important meci. Cu toate acestea, Herranz spune că permite o recuperare mai bună. „Lupta va fi mai bună. Ieri ar fi fost morți; astăzi pot avea o luptă demnă de o finală a Cupei Mondiale ”, spune el celălalt capăt al telefonului într-o scurtă pauză. Pérez s-a trezit mai târziu în această dimineață. După bătaia a cinci lupte de ieri, a fost supus crioterapiei timp de o oră și, în loc să meargă direct la pavilion pentru a-și vedea colegii, a rămas la hotel. „Pentru a deconecta”, explică antrenorul.

„Ne lipsea o medalie în campionatele absolute!”, A sărbătorit Herranz în această după-amiază, încă în așteptarea de a ști dacă va fi aur sau argint. Student la drept, Javi Pérez este pasionat de ukulele. „A învățat-o singur, îi place să cânte și să cânte. Îl am în camera alăturată și nu văd turra care dă ... ”, glumește telefonic, tot din Manchester, Jesús Tortosa care aspira la aur și miercuri a căzut în turul doi. Tortosa îl cunoaște foarte bine pe Pérez, deoarece s-au alăturat CAR (High Performance Center) împreună în 2013 și se antrenează zilnic. „Javi este amuzant, comic, plin de viață, tipul clasic care îi place tuturor. Este foarte înalt [are 1,92] și are acțiuni foarte bune la cârmă. Luptele lor au un ritm foarte ridicat și rivalii, în mod normal, nu îl pot ține ”, definește Tortosa. Dacă, pe de o parte, Javi a profitat de dimensiunile sale enorme în acțiuni de mare, pe de altă parte, tehnicienii s-au concentrat pe stabilizarea lui. „La asta lucrăm în ultima vreme: fiind atât de înalt, s-a mișcat excesiv și am vrut să facă un taekwondo mai greu și mai stabilit”, explică Herranz.

Rezultatele bune din ultimii doi ani (în Cupa Mondială 2017 a căzut în optimi) l-au făcut pe Javier Pérez al cincilea în clasamentul mondial și al unsprezecelea în Olimpiadă (pentru Jocuri primii cinci sunt clasificați direct). Cupa Mondială este competiția care marchează cel mai mult pentru Tokyo. Argintul îl va face să urce pe poziții și reprezintă, de asemenea, o schimbare generațională în categoria -68, la care concurează și Joel González (aur la Londra, bronz la Rio). Catalanul, la 29 de ani, continuă să urmărească visul de a câștiga o medalie în trei Jocuri diferite. În prezent este numărul 15 în clasamentul olimpic. Doar un sportiv pe greutate și pe țară ar participa la turneul preolimpic.

Daniel Quesada (Barcelona, ​​23 de ani), s-a antrenat și cu grupul Tortosa la CAR din Madrid încă din vara anului trecut. A început ca cadet la Centrul de Înaltă Performanță din Murcia, specializat în carieră și în categoriile inferioare și doi ani mai târziu s-a mutat în CAR din San Cugat. „Dani a avut rezultate grozave la nivel de juniori, a fost campion mondial la categoria respectivă și campion european sub 21. În categoria absolută, el părea să stagneze puțin și am sugerat să ne mutăm la Madrid, unde lucrează cea mai mare parte a grupului național masculin. A acceptat provocarea, în ciuda cât de greu este să scapi mereu de mediul tău și de prietenii tăi. În această după-amiază, după ce a obținut medalia de bronz, am vorbit exact despre asta, că această decizie a dat roade ”, spune Herranz. Quesada a pierdut opțiunea de a lupta pentru aur împotriva Simone Alessio.