2016
Box la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro 2016: Sissokho nu a câștigat în debutul său, unde a luptat cu o tumoare la gât. Samuel Carmona ne-a făcut să visăm la medalie

Yurberjen Martinez (Columbia) 0-3 Hasanboy Dusmatov (Uzbekistan)
Dusmatov a câștigat la cea mai ușoară greutate și a primit Trofeul Val Baker care îl consideră cel mai bun boxer al acestor Jocuri Olimpice. A câștigat prin decizie unanimă (29-28, 30-27 și 30-27) pe surprinzătoarea columbiană Yurberjen Martínez care a eliminat-o pe campioana mondială cubaneză Argilagos în semifinale.

Greutate zbura (52 kg)

Șahobidin Zoirov (Uzbekistan) 3-0 Misha Aloyan (Rusia)
Zoirov a reușit să-l învingă în finala olimpică pe rusul Aloyan, de două ori campion mondial și bronz la Londra 2012

Greutate bantamă (56 kg)

Erdenebatyn Tsendbaatar (Mongolia) 0-3 Shakur Stevenson (Statele Unite)

Shakur Stevenson (SUA) 1-2 Robeisy Ramírez (Cuba)
Robeisy Ramírez a permis țării sale a patra medalie de aur la Jocurile de la Rio 2016 la Cuba, învingându-l pe americanul Shakur Stevenson într-o decizie divizată într-o luptă vibrantă. Astfel, el revalidează titlul olimpic de la Londra

Greutate redusă (60 kg)

Hurshid Tojibaev (Uzbekistan) - Robson Conceiçao (Brazilia)

Robson Conceiçao (Brazilia) 3-0 Sofiane Oumiha (Franța)
Robson Conceiçao acordă Braziliei prima sa medalie de aur la box, adăugându-se celor trei bronzuri și argint pe care le au deja. Cu 27 de ani, l-a învins foarte mult pe francezul Oumiha prin decizie unanimă (30-27, 29-28, 29-28)

Greutate welter ușoară (64 kg)

Fazliddin Gaibnazarov (Uzbekistan) 2-1 Gary Antuanne Russell (Statele Unite)

Fazliddin Gaibnazarov (Uzbekistan) 2-1 Lorenzo Sotomayor (Azerbaidjan)

Uzbekistanul a câștigat victoria cu un vot de 2-1, cu scoruri de 29-28, 29-28 și 28-29 împotriva cubanezului naționalizat în Azerbaidjan Lorenzo Sotomayor

Greutate welter (69 kg)

Șahram Giyasov (Uzbekistan) 0-3 Daniyar Yeleussinov (Kazahstan)
Kazahul Daniyar Yeleussinov a câștigat medalia de aur, prima Kazahstan în box la Rio de Janeiro. Kazahul a fost subcampion mondial în 2015 și medalie de aur în 2013, la care își adaugă titlul

Greutate medie (75 kg)

Zhanibek Alimkhanuly (Kazahstan) 1-2 Kamran Shakhsuvarly (Azerbaidjan)

Arlen López (Cuba) 3-0 Bektemir Melikuziev (Uzbekistan)
Campioana mondială din 2015, Arlen López, este încoronată la greutatea medie și îi dă Cubei al treilea aur la box

Greutate ușoară (81 kg)

Mathieu Bauderlique (Franța) TKO Carlos Andrés Mina (Ecuador)

Julio César La Cruz (Cuba) 3-0 Adilbek Niyazymbetov (Kazahstan)
Cubanezul Julio César La Cruz este proclamat campion olimpic și forțează kazahul Niyazymbetov să se mulțumească cu argintul pentru alte Jocuri Olimpice. Primul aur pentru Cuba la box. A dansat, a alergat și a aterizat lovituri eficiente pentru a câștiga 29-28, 29-28 și 29-28.

Greutate mare (91 kg)

Rustam Tulaganov (Uzbekistan) 3-0 Abdulkadir Abdullayev (Azerbaidjan)

Evgeny Tishchenko (Rusia) 3-0 Vasiliy Levit (Kazahstan)
În decizia controversată a judecătorilor, rusul Evgeny Tishchenko. În ciuda faptului că în runda a treia boxerul rus a fost depășit pe scară largă, judecătorii i-au dat victoria prin decizie unanimă, 29-28

Super greutate (+91 kg)

Tony Yoka (Franța) 2-1 Joe Joyce (Marea Britanie)
Yoka și Joyce au organizat o luptă strânsă în care francezul a avut un avantaj minim în schimburi și a decis cu un box mai bun în a doua. Joyce părea să știe ce era pe cărți înainte de a începe ultima rundă și a forțat acțiunile, Yoka nu a dat nimic și astfel a obținut votul în favoarea a doi dintre cei trei ofițeri

Greutate zbura (51 kg)

Mandy Bujold (Canada) 0-3 Ren Cancan (China)

Nicola Adams (Marea Britanie) 3-0 Sarah Ourahmoune (Franța)
Nicola Adams a făcut din nou istorie în boxul feminin, devenind primul boxer care a câștigat două aururi olimpice (39-37, 39-37 și 39-37)

Mira Potkonen (Finlanda) 0-3 Yin Junhua (China)
Anastasia Belyakova (Rusia) TKO Estelle Mossely (Franța)

Yin Junhua (China) 1-2 Estelle Mossely (Franța)
Chineza Junhua Yin a fost un rival dur pentru Mossely, cu toate acestea, nu a putut face altceva împotriva lui Mossely și a trebuit să se mulțumească cu medalia de argint

Dariga Shakimova (Kazahstan) 3-0 Khadija El-Mardi (Maroc)