Albii au ratat o ocazie imbatabilă de a pune capăt blestemului din Rusia

Moscova | 26 · 11 · 20 | 20:42

madridul

Distribuiți articolul

Johannes Voigtmann îl blochează pe Sergio Llull EFE

Era post-Campazzo a început cu înfrângerea și se duc treisprezece la rând la Moscova. CSKA l-a învins pe Real Madrid (74-73) în ultimele secunde, ceea ce a irosit o oportunitate imbatabilă pentru a pune capăt blestemului capitalei ruse.

Madridul a dominat în prima repriză și nu a pierdut niciodată fața jocului în al patrulea trimestru, când Mike James a început să înscrie ca o mitralieră (28 de puncte). Trebuia să fie americanul cu o triplă imposibilă din corner care a rupt rezistența echipei lui Pablo Laso la ultima gâfâială. Cu toate acestea, există viață după plecarea argentinianului Facundo Campazzo. Madridul are o echipă care aspiră la toate.

Petrecerea avea firimituri. Primul meci fără Campazzo și într-o Moscova înzăpezită, unde echipa albă nu câștigase din 2008, când tehnicianul era Joan Plaza. Inițial, un mesaj de la Laso pentru restul sezonului. Un alt argentinian, Laprovittola, a părăsit baza de start și Tavares a început pe bancă.

Madridul a început să fie rece în ritmul GM-ului tău. El nu a marcat până la triplul lui Thompkins la trei minute, dar la cinci minute discipolii lui Laso au preluat deja conducerea (8-9). Desigur, nu au găsit niciun antidot împotriva unei Shengelia foarte reușite, care a obținut nouă puncte în primul trimestru, inclusiv un triplu. Pe măsură ce minutele treceau, Randolph și Deck erau intonați, dar datorită unui triplazo de la Thompkins, Madridul a închis primele zece minute cu un avantaj pe tabela de marcaj. (17-20).

Al doilea trimestru nu ar fi putut începe mai bine. Llull și Randolph se triplează. Și mai multe vești bune, americanul Clyburn a căzut și cel mai bun marcator al premiselor, Mike James, abia a intrat în joc (17-26). Echipa din Madrid filma. Apărarea sufocantă i-a înecat pe localnici. Avantajul triplu și maxim al lui Llull la ecuator. (25-36). Apoi, Laso a cerut un timeout după câteva inexactități. De acolo, de neînțeles Madrid a rămas blocat în atac.

Împușcarea a trei a adus dividende rușilor. Llull și Alocén nu au mai găsit o gaură. În plus, Carroll a făcut dublu. Tavares, care nu mai reușise înainte, a pus capăt sângerării cu un cuib în adevăratul stil NBA. Avantaj minim în repaus. (35-38). Meciul a fost egalat. Un Shengelia de neoprit a pus în fața înfricoșătoarei echipe a Armatei Ruse după mult timp (41-40).

Madridul l-a ținut pe tip, deși un Randolph inconsistent a ratat câteva coșuri ușoare și Laprovittola încă nu a văzut o jantă. Rușii începeau să se simtă confortabil. Mike James începea să înscrie coșuri imposibile. Madrid a răspuns. Llull a intrat, Abalde a reușit în cele din urmă să înscrie din triplu, Carroll a avut premiera iar un imens Tavares a început să-și aplice legea în ambele domenii. Al treilea sfert s-a încheiat cu un ușor avantaj local (58-55).

A piesă grozavă a lui Llull cu o alley-oop perfectă pentru Tavares El a pus din nou Madridul în avantaj (60-61) la începutul celui de-al patrulea trimestru. Mistretul mallorcan și James au schimbat trei. Partidul nu avea proprietar, deși avea un candidat bun, micul american, care a preluat comanda și a marcat în toate culorile (24 de puncte).

Madrid a fost cu patru puncte în urmă, în absența a mai puțin de trei minute (70-66). A nesportiv pe Deck într-un contraatac inițiat de Llull l-a adus pe Madrid în meci. Dar în ultimele minute, Llull, care a ratat două aruncări libere cruciale, și coechipierii săi, care au ratat din exterior, păreau hotărâți să irosească o șansă imbatabilă de a lua Moscova.

Nervii lui Thompkins nu au dat greș. L-a prefăcut pe fundaș și apoi a marcat trei cu o clasă imensă. Madrid a preluat conducerea cu 24 de secunde rămase (70-71). Toți ochii asupra lui James. Triple a eșuat, Deck a lovit mingea și rușii au primit a doua șansă. Nu l-au risipit. Americanul a marcat din corner cu un fundaș deasupra. Blestemul moscovit al Real Madrid durează încă un an.

Fișa cu date

74 - CSKA Moscova (17 + 18 + 23 + 16): Hackett (2), Hilliard (5), Kurbánov (-), Milutinov (8), Shengelia (15) - echipă de start - Mike James (28), Clyburn (11), Voigtmann (5), Bolomboy (-) și Ukhov (-).

73 - MADRID REAL (20 + 18 + 17 + 18): Laprovittola (-), Thompkins (15), Deck (14), Abalde (5), Randolph (13) - echipa de start - Taylor (-), Llull (13), Tavares (8), Alocen (2), Carroll (3) și Garuba (-).

Arbitri. Luigi Lamonica, Saso Petek și Gytis Vilius. Fără eliminat.

Incidente: meci corespunzător celei de-a unsprezecea zile a fazei regulate a baschetului Euroligii disputat în pavilionul Megasport în fața a puțin peste trei mii de spectatori.