Manchester City a pierdut cu 2-0 în vizita la Tottenham, în această duminică în a 25-a zi a Ligii Premier Engleze, care se afla deja la 22 de puncte în detrimentul liderului Liverpool, care se apropie cu salturi către un titlu național care a rezistat din 1990.

luăm

Echipa Anfield a ieșit întărită în acest weekend, unde a mărit și mai mult diferențele față de urmăritorii săi cei mai direcți, din moment ce Leicester (3) a remizat 2-2 sâmbătă împotriva Chelsea (4) și a rămas la 24 de puncte de la prima poziție.

Cu 24 de victorii și o remiză în 25 de jocuri, singura îndoială cu privire la Liverpool în această Premier League pare să fie când se vor proclama matematic campioni, într-un sezon în care nu întâmpină nicio opoziție în campionatul intern.

Campionii actuali Manchester City nu au putut rezista presiunii asupra terenului lui Tottenham.

Ilkay Gündogan a ratat un penalty pentru cetățeni în minutul 40 și în minutul 60 totul a început să fie foarte complicat pentru echipa lui Josep Guardiola, când ucraineanul Oleksandr Zinchenko a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Olandezul Steven Bergwijn (minut 63), Tottenham semnând pe piața din ianuarie, și sud-coreeanul Son Heung-min (71) au marcat la scurt timp după golurile victoriei subcampionilor europeni.

Bergwijn și-a obținut golul după ce a primit o pasă a brazilianului Lucas Moura în zonă, a coborât mingea cu pieptul și a trimis un șut puternic care a servit la deschiderea scorului.

Golul lui Son Heung-min a fost, de asemenea, cu o lovitură transversală imediat ce a pășit în zonă, în cazul său după o asistență a francezului Tanguy Ndombele.

Raheem Sterling a fost, de asemenea, înlocuit cu probleme fizice în 84, pentru a finaliza o după-amiază de coșmar pentru City din Londra.

Tottenham urcă astfel pe poziția a cincea și se află la aproape patru puncte de locul patru al lui Chelsea, ultimul club din zona Ligii Campionilor.

Un alt egal la Arsenal

Arsenal (al 10-lea) pare foarte departe de acel obiectiv „Top 4”, care a egalat 0-0 în câmpul lui Burnley (al 11-lea), înlănțuind un al patrulea egal consecutiv în Premier League.

Gunners și-au început anul 2020 cu o victorie cu 2-0 împotriva Manchester United în ziua de Anul Nou, dar și-au remizat toate meciurile din ligă de atunci, împotriva Crystal Palace (1-1), Sheffield United (1-1), Chelsea (2 -2) și acum împotriva lui Burnley (0-0).

Între timp, da, echipa lui Mikel Arteta a avansat două runde în Cupa Angliei, cu victorii asupra Leeds și Bournemouth ale lui Marcelo Bielsa.

Dar în Premier League, lucrurile nu merg bine pentru londonezi, care se află la 10 puncte de locul patru al lui Chelsea, ultima echipă din zona Campionilor.

Remiza împotriva lui Burnley a fost chiar un rezultat bun pentru Arsenal, având în vedere modul în care a fost jocul, deoarece Jay Rodríguez a avut o șansă excelentă pentru localnici în 78, când a trimis transversala cu totul în favoarea. (D)